| adishorMS a răspuns:

Acesti porumbei sunt specii diferite primul este gugustiuc sau turturica si e specia salbatica (nu este pasare calatoare karsivan o gasim si iarna pe la noi)
cel de-al doilea este un porumbel "domesticit" care a fost ameliorat ca specie de catre om fiind mai usor de dresat
o turturea n-o s-o inveti cu omul insa porumbelul da daca e luat de mic si crescut
despre culcat e instinctual am porumbei albi cei din imagine si nu se culca cu voiajorii de ex.si ei tot albi sau cu voltatii sau voltatii cu voiajorii asa ca aici banuiesc ca e instinct plus ceva

3 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Pasăre călătoare asemănătoare cu porumbelul, brună-roscată pe spate si cu pete negre mărginite cu alb pe laturile gâtului; turturică (Streptopelia turtur). sau porumbelul salbatic
Porumbelul de casă (Columba livia f. domestica) este forma domesticită a acestei specii.
Conform acestor definitii sunt pasari amandoua, usor asemanatoare dar, specii diferite; gugustiucul sau turtureaua este pasare salbatica iar marea majoritate a porumbeilor sunt pasari domnestice.
Uite am descoperit 4 specii de porumbei salbatici absolut specatculosi

http://animale.acasa.ro/......74778.html

| KinderBeeeib a răspuns:

La cap porumbeii sunt mai mari,au picioarele mai mari, sunt mai salbatici, coada o au mai mare, ochii altfel, penajul mai colorat.

| DenisIonut01 explică (pentru KinderBeeeib):

Nu ma refeream la aspect, caci aia vad si eu. ma referam la comportament la specie, ce ai difera. de ce nu porumbel nu s-ar culca cu o turturica? ma rog nu stiu daca ai inteles. mersi oricum happy