| AnaMaryadragutaa a întrebat:

Care sunt primele semne ca o catelusa este gestanta?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| PisicutzaCenusie a răspuns:

Buna! Sa-ti traiasca catelusa!
Pai nu vrea sa interactioneze cu alti caini, sta linistita, nu are chef de joaca. Cea mai sigura metoda de a ne lamuri cu privire la starea cainelui este sa il ducem la un veterinar. Acesta va lamuri toate aspectele legate de starea de graviditate a catelului

La fel ca si in cazul oamenilor, exista o serie de indicii care, desi nu pot evidentia cu exactitate graviditatea, ne pot forma o idee intr-un sens sau altul. Intre aceste simptome se numara o pofta de mancare mai mare a cainelui, cantitatea de apa consumata creste, urineaza mai des, si, bineinteles, i se va mari abdomenul!

Spre finalul perioadei de gestatie, inainte de a naste, catelusa va avea sfarcurile de culoarea roz si se vor umfla, pregatind alaptarea. Aceasta este o reactie normala a organismului catelului aflandu-se in ultima faza dinaintea nasterii.

Perioada de gestatie pentru catei variaza in functie de o serie de elemente, precum numarul de pui – daca poarta un numar mare de pui abdomenul ii va creste considerabil – insa trebuie sa se incadreze intre 58 si 63 de zile

Sfaturi

Atentie! In perioada in dinaintea nasterii precum si imediat dupa, cat puii sunt mici, mama acestora va fi mult mai agresiva cu strainii sau chiar cu persoanele apropiate daca nu este obisnuita sa fie atinsa de acestea. Atentie sporita trebuie acordata copiilor care vor sa se joace cu p

| PisicutzaCenusie a răspuns (pentru PisicutzaCenusie):

Care vor sa se joace cu catelusii(ultimul raspuns )

2 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Mananca mult/doarme mult.