| AvalohAlyn a întrebat:

Cat costa vaccinurile si sterilizarea ori castrarea la pisici si cand se fac?

Răspuns Câştigător
| cornelia_7230 a răspuns:

Pretul este diferit, in functie de cabinetul veterinar. Pot sa-ti dau ca pret informativ pentru sterilizare : cca. 120-130 la pisica si 80-100 la pisoi. Pentru momentul optim stiu ca este bine sa se faca dupa 1 an, dar nu trebuie amanat prea mult dupa aceasta data pentru ca animalutul intra in calduri si vei fi nevoit sa-i administrezi pastilute, ceea ce poate deveni nociv, pentru ca exista riscul aparitiei cancerului la sanisori pentru pisica.

| JohnnyBi a răspuns (pentru cornelia_7230):

La caini e bine sa ii lasi sa aiba 1-2 monte. si intra in calduri prima data la 6-8 luni. daca nu, femela risca mastita sau sarcini false si degenereaza in cancer. masculul devine foarte agresiv daca e o rasa agresiva

| cornelia_7230 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Interesant si adevarat, chiar similar cu ceea ce am raspuns deja, numai ca Alan a dorit informatii despre pisica. Oricum e binevenita precizarea pentru posesorii de catei.

4 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Vaccin la iepuri 30-40 de lei, castrare la pisici 100 de lei, la caini nu stiu. Se fac vaccinurile cand cainele are cateva luni si se fac de 2 ori pe an.