| Parakeets a întrebat:

Ce alte rase canine seamănă cu rasele Samoyed, Spitz și Bichon, de preferat câini de talie mică, ce-mi recomandați?

Și vreau și eu un site unde vinde ieftin acești câini, mi s-au părut foarte scumpi pe unele aplicații și site-uri cunoscute.

Și de asemenea îmi recomandați și variantă, site sau centru din București unde pot adopta gratis un câine?
Se mai practică metoda asta, right? happy

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.In locul tau as alege direct adoptie.Un caine te va iubi neconditionat indiferent de rasa.Cu banii platiti pe unul de rasa ii asiguri traiul bun vreo 2 luni.Plus, nu cred ca vrei sa incurajezi aceasta practica, inmultirea iresponsabila a animalelor.Multi romani smecheri numai din asta traiesc si chinuie femelele alea la propriu, fortand imperecherea si sarcina de mai multe ori pe an decat este recomandat.Nu e exclus ca unele dintre anunturile vazute sa fie astfel de cazuri.Iar cele cu preturi ieftine ar trebui sa iti dea primele de banuit. Daca intr-adevar vrei de rasa trebuie sa aiba certificat care atesta asta.Dar este o alegere urata din varii motive.

Cainii de rasa sunt foarte sensibili in general si unii chiar au probleme grave de sanatate(sau vor dezvolta) tocmai din cauza inmultirii astfel incat sa iasa rase dragute ochiului uman.In realitate cei cu ochi mari si bot retras au probleme respiratorii, cei cu membre scurte au probleme cu coloana si tot asa(valabil si pentru pisici).

| Parakeets explică (pentru dullcat):

Crezi că și aici la treaba cu câinii e o industrie în spate, miss Dullcat? Chiar așa oameni am ajuns, să facem din orice profit? Ce-i drept am observat pe net că un câine ar costa și cât o bicicletă sau chiar mai mult decât o bicicletă. Trist că am ajuns așa, avari. Și din orice doar să facem bani.

| dullcat a răspuns (pentru Parakeets):

Stiu sigur ca este o treaba, nu doar cred.Da, asa s-a ajuns, din pacate...

16 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Orice maidanez alb, de talie mica.
Ia adaposturile la rand, gasesti repede caini frumosi.

Răspuns utilizator avertizat
| Parakeets explică (pentru blackann):

Blackanne, chiar apreciez efortul tău de a ajuta pe aici lumea, în special pe mine big grin dar tu cumva vrei să dau faliment? rolling on the floor)

Cum se face că din toate site-urile cu vânzări canine, mi l-ai trimis pe cel mai scump? laughing) Mi s-a cam făcut rău numai după site-uri destul de cunoscute, care un câine costa cât o biclă sau poate chiar mai mult, dar văzând aici, deja simt că mereu se poate vinde ceva și mai scump și mai scump laughing) Nu exagerez acum, dar am observat că un câine costă cât un întreg salariu de-al meu rolling on the floor) Asta mă șochează.

Și uneori și simt că dacă un vânzător face asta și o mai face și scump, parcă simt că e ca și cum își vinde un copil sau un rinichi. Ok, nu zice nimeni să se chinuie cu creșterea unor câini apoi câinii ăia să-i dea degeaba, merită și el o mică răsplată financiară pentru tot ce a investit în acei micuți, dar să sară prețurile așa și să ajungă să coste cât o măsea cu șurub sau cât o operație umană, mi se pare creepy.

Și eu mai vin cu o teorie, acum că văd și cât costă un câine, nu mă mai simt paranoia ci chiar cred că teoria mea e pe bune. Observ tot mai mulți oameni pe străzi cu câinii lor care se plimbă ca și când omul ar căra geanta de la magazin spre casă. Nu prea observ oameni/stăpâni atașați sau care să și vorbească cu câinii lor, să-i considere chiar ca și proprii copii, acum poate unii nu o fac pe stradă de rușine, cine știe, dar per total am observat fenomenul de "a-ți lua un câine că e cool, că ăsta e trendul" dar nu au nimic de a face cu a și iubi și conecta cu propriul animal de companie și asta e și mai dubios când tiparul se perpetuă și pe proprii lor copii, acolo e deja jale. Dar totul se adeverește acum. laughing)

| blackann a răspuns (pentru Parakeets):

Eu de aici am luat, patricia.
depinde ce optiuni alegi acolo, daca il vrei cu vaccinurile facute/pasaport etc creste pretul.
daca il iei fara nimic si te ocupi tu, da, o sa fie mai ieftin.

adevarul e ca au scumpit fata de cand am luat eu, sunt nesimtiti.

| trophin a răspuns:

Maidanez...
eu am unul care seaman exact cu spitzul, desi e luat din balta happy a mirosit ca trebuie sa fie luat acasa happy

| Parakeets explică (pentru trophin):

Nice! happy Oare ar merge și așa, să iau și eu unul de pe stradă? Însă aceștia de pe stradă, mă gândesc că nu s-ar adapta apoi la viața de apartament. crying Și mă gândesc că trebuie mult deparazitat, nu? Dar chiar am tot văzut unul pe aici prin vecini la mine care umbla săracul bezmetic pe drumuri. happy
La tine s-a adaptat un cățel liber la viața de casă? happy

| trophin a răspuns (pentru Parakeets):

Da nenea.se adapteaza oriunde.e un caine, se tine dupa tine, tu ii dai de mancare, sa bea apa, tu o speli, tu o stergi, tu dormi cu ea sau ea doarme cu tine, se dezvolta o relatie, nici nu trebuie sa ii zici pe nume, dreapta, stanga, stai...

| Florian80 a răspuns:

Du te la adapostul de caini si iti iei de acolo gratuit si vaccinat.Plus ca mai si dai o sansa la viata unui suflet chinuit de acolo.

| Parakeets explică (pentru Florian80):

Deci și cei de la adăposturi sunt vaccinați? Credeam că doar cei de cumpărat sunt vaccinați.
Mersi de informații. happy

| dullcat a răspuns (pentru Parakeets):

Exista asociatii de la care adopti un animalut care este deja deparazitat, eventual castrat si tot ce trebuie.Trebuie doar sa cauti, gasesti o groaza.Plus, eu cunosc multe persoane care au adoptat de pe strada si nu au fost probleme.Animalutele au devenit niste rasfatate, ca si cum niciodata nu au trait pe strazi.Deci nu mi-as face deloc griji in ce priveste adaptarea de la o viata incerta, periculoasa, la una cu adapost contra frigului, mancare si iubire.

| Florian80 a răspuns (pentru Parakeets):

Asa stiu ca ii vaccineaza ai deparaziteaza inainte sa i dea in adoptie.Dar ...trebuie semnat un contract...in care scrie clar ca iti iei responsabilitatea sa nu l abandonezi!