| BiiBiis a întrebat:

Ce as putea sa ii dau unui Bichon de 4 luni sa manance in afara de bobite?

9 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Cel mai bine este ca hrana de baza sa fie bobitze de calitate (hills, royal canin, purina proplan). Dar poti sa-i dai la una din mese hrana umeda (conserva) tot de calitate (belcando, schezir). Poti sa-i dai din cand in cand piept de pui fiert bine sau ficatei fierti. Daca ii dai prea des se va invata asa si toata viata asa va fi si la boabe nici nu o sa vrea sa se uite. De asemenea, e bine ca macar o masa pe saptamana sa fie alcatuita numai din legume. Adica orez fiert cu ardei, morcov, telina. Daca vezi ca se contipa prea tare de la orez, fa-i paste cu legume sau paste cu branza dulce sau paste cu conserva. Poti sa-i dai si orez cu lapte (daca nu are intoleranta la lactoza), dar sa nu-l indulcesti, doar lapte simplu cu orez.
Daca mananca poti sa-i dai fructe si legume crude. Bichonul meu mananca un sfert de mar. Si morcovul e placut la gust crud si s-ar putea sa-i placa sa roada la el.
In niciun caz sa nu-i dai mancare de-a ta, ca la maxim 4 ani moare. Bichonii sunt f sensibili si nu au voie sa manance orice. Si oricat ar cersi dulciuri nu-i da ca il omori. Iar de ciocolata nici n-ar trebui sa stie ca exista. In niciun caz sa nu-i dai oase, prajeli, sosuri, carne de porc, miel si vita.
In rest, multa dragoste, joaca si plimbari in parc si vei avea cel mai fericit catel! Sa te bucuri de el!

| CARMENCITA a răspuns:

Hrana umeda la plic pui in aspic junior.Eu ii faceam orez cu lapte uneori, branza de vaci, piept pui fiert cu putin morcov. Poti intreba si veterinarul.Sunt si biscuiti speciali, dar e cam mic.Cand creste are voie:carne vaca sau plic, morcov ras crud, morcov fiert, ardei crud putin, paine rar si neaparat prajita, ou fiert unul pe saptamana cu branzica, carne pui, orez. Daca-l inveti acum sa manance supa pui cu putin morcov si eventual putin orez ar fi bine.Cred ca e dragalas foc.Sa-l stapanesti sanatoasa!

| ZuZuAleX a răspuns:

Ce papi tu dai si luibig grin

| beby_6532 a răspuns:

Morcov, ardei, mere, pere, rosii (taiate foarte bine), carne de pui, de peste, de vita (fara oase), branza dulce, iaurt fara zer, orez (simplu, sau cu legume fierte), galbenus de ou fiert

| Anileda a răspuns:

Pai poti sa ii dai mancare din pliculete de la pedigree, sunt foarte bune, salam de caini, il gasesti la pet shop in jur de 5-10 lei, sa nu ii dai salam de care mananci tu, deoarece ii poate provoca multe lucruri, aaa si poti sa ii dai si ciorba cu paine, (la mine mananca) laughing

| perla a răspuns:

Intreaba la veterinar!

| darkeyes a răspuns:

Mai bine dai numai bobite.Mai ales ca e mic acum.Alea sunt speciale pentru el si sigur nu il vor afecta.Cand se face mai mare ii poti da carne de pui sau de vita fiarta si tocata sau ficat...winking Daca se invata pe pui, cumpara`i bobite cu gust de puiwinking
Bafta:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In niciun caz pasare, bichonul meu a facut otita deoarece i-am dat piept de pui fiert.

| maryanna_6493 a răspuns:

Ceau am si eu un bishonel dulce dulce este bolonesse si te rog sa ai grija de el sa nu ii dai mancare ce mananci tu eu ii dau bobite dimineata, de la royal junior la amiaza ii dau pedigree cu pui in aspic si am primiit de la domnul doctor veterinar un pliculet de carne dezumidificatase numeste proline si ii dau cate o bucatica cand este cuminte sau face o fapta buna in rest cateodata fructe si seara bobite din nou nu foarte mult. ai grija sa nu ii dai mancare ce mancati voi pentru ca este posibil sa i se mareasca ficatul si poate muri. aveti grija ce mananca sau sa nu ia de pe jos oase sau altceve. eu am un pui frumos si sanatos. pe baietelul meu il cheama TOMY e un dulce. ceau. cu drag marijana