| restuleistorie a întrebat:

Ce ati alege dintre un rottweiler si un doberman? Detaliati alegerea.

Răspuns Câştigător
| powergirl a răspuns:

Doberman pentru ca este mai linistit decat rottweilerul, si rottweilerul poate deveni mult mai repede agresiv e in natura lui, doberman e si mai frumos acum daca esti baiat nu te vei uita la frumusete dar e mai bun un doberman dar alegerea iti apartine si rottweilerul se poate intoarce sa te muste chiar pe tine si daca esti stapanul lui si ai fost /mereu atent cu el

9 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Rottweiler!
Mai frumos happy

| Sofer a răspuns:

Eu mi-as lua un doberman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rottweiler,imi place mai mult

| Doctorfishadi a răspuns:

Daca ai energie de consumat rottweiler!

| ShoboM a răspuns:

Doberman-ul devine in timp agresiv. Exista multe cazuri, si eu unul am avut la bunici care dupa 5 ani a devenit agresiv, inainte fiind jucaus si linistit.Cartile si revistele de specialite nu mentioneaza fenomenul legat de nebunia la doberman. Caini aflati la varste de 5 si 7 ani. cauza se spune a fi cresterea creierului si presiunea exercitata de cutia craniana asupra unor centrii nervosi.
Rottweilerul poate fi un caine foarte bland, totul depinde de cum il cresti.

| PopescuAndreea90 a răspuns (pentru ShoboM):

Asta este o prostie. Boala despre care vorbesti este o afectiune reala prezenta in special la cainii de talie mica ( Syringomyelia). Nu este neaparat la doberman. Este o afectiune neurologica iar cainele nu devine agresiv. El are miscari necontrolate, nu poate merge, asemeni unui bolnav de Parkinson. Daca dezvolta o astfel de boala trebuie etunasiat. Insa e ceva ce se intampla extrem de rar. Dar in niciun caz nu inseamna ca la o anume varsta dezvolta boala si nici nu inseamna ca dobermanul o va avea sigur. Unii caini devin agresivi in jurul varstei de 3 ani pentru ca aia e perioada de maturitate. Abia atunci intervin instintele de paza si agresivitate. Dar asta doar in anumite cazuri in care proprietarul nu s-a ocupat cum trebuie de caine ( orice caine, de orice rasa).

| Zambaretu1 a răspuns:

Alege DOBERMAN ****, e mult mai destept ca rottweiler, si foarte jucaus. Rottweilerul poate devenii agresiv cand nu te astept. D-aia Hitler a ales Doberman, pe timpul acela erau cei mai destepti caini. happy

| PopescuAndreea90 a răspuns:

Eu am avut si rottweiler si doberman. Amandoi sunt loiali si foarte afectuosi. Amandoi si-ar da viata pentru tine insa dobermanul este cu muuuuult mai inteligent. E mai usor de dresat si...pur si simplu te intelege si evalueaza foarte bine diferite situatii.

| Ionuț_Ionuț_2000_qP7Y a răspuns:

Normal Rottweileru este mai bun de pază și nu va ataca niciodată pe stăpân dacă stăpânu nu îl va bate etc.