| AndrewR a întrebat:

Ce pot face sa ma pot lasa de jocuri electronice(pacanele)? Pareri, sfaturi, idei. Merci

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Gandeste-te ca o prietena de-a mea are datorie 10.000 euro si a pierdut o casa din cauza viciului acesta mizerabil, a bagat bani in psihologi si psihiatri, dar tot isi pierde fiecare salariu acolo, atat de rau a ajuns. Trebuie sa ai o vointa imensa. Autocontrol. Atat. Acum si-a pierdut sotul, si copilul.

Gandeste-te ca intr-o zi o sa fie prea tarziu. Trebuie sa faci ceva cat timp esti constient ca nu e ok.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Orice dispare dispare daca te lasi 30 de zile, e dovedit stiintific, la inceput e greu, gandeste-te cati banii dai aiurea si ce ai putea face cu banii aia in loc sa i pierzi aiurea, ai nevoie de autocontrol, suntem zeii cand detinem autocontrol asupra noastra

| Uvox a răspuns:

Te apuci de băutură. Nu o sa mai ajungi la păcănele!
happy

| Nelly15 a răspuns:

Ei bine, oarecum am si eu un fel de viciu, nu prea seamana cu situatia ta, insa si eu tot incerc de ceva timp sa ma las de el (Imi pocnesc foarte mult si des degetele. si e oarecum greu, deoarece degetele le am mereu la minelaughing ). Pai, as zice sa investesti banii aia pe care ii folosesti in ceva, probabil o sa iti pierzi interesul in a-i cheltuii. Sau o metoda mai practica, gaseste-ti un Hobby, macar temporar in care sa-ti investesti timpul, si banii daca vrei, astfel o sa-ti treaca gandul de la pacanele. Oricum, e foarte important ca ai realizat ca este daunator pentru tine si ca acum incerci sa te lasi! Sper sa reusesti asta si iti urez mult succes!

| Norbert335 a răspuns:

Mergi la sala / practici un sport

| AndrewR explică (pentru Norbert335):

Merg si la sala?