| Rose_2860 a întrebat:

Cei care aveti papagali nimfe ca acesta din pozahttp://media.roportal.ro/upload/Image/nimfa.jpg ce puteti sa-mi spuneti despre ei? Pot fi imblanzititi? Ce mananca si unde gasesc mancare pentru ei? Ca nu prea am vazut prin petshop-uri.

8 răspunsuri:
| Alexandra. a răspuns:

Ei mananca tot seminte pentru perusi s. a., seminte din acelea mici.Si da, pot fi imblanziti tinandu-i pe afara, vorbindu-le cat mai des... Aaa.si mancare din aceea se gaseste in petshop-uriwinking Mai mananca fructe ( mere s. a. ), legume (morcovi s. a. ).

| elenahd a răspuns:

Nutritia echilibrata si variata a papagalilor nimfa (Nymphicus hollandicus) este secretul cresterii lor cu rezultate foarte bune. Majoritatea problemelor de sanatate pe care le pot dezvolta nimfele se datoreaza unei alimentatii defectuoase. Astfel, dieta unui papagal nimfa trebuie sa contina carbohidrati, proteine, lipide, vitamine si minerale.

Majoritatea oamenilor considera ca alimentatia unei nimfe trebuie sa fie alcatuita numai din seminte. Cele mai recente studii recomanda insa hranirea nimfelor cu seminte numai in procentaj de 10-15%, deoarece o astfel de dieta este saraca in vitamina A, proteine si calciu. In mediul lor natural, in afara de seminte (crude si coapte), aceste pasari mananca verdeata si fructe. Astfel, cauta sa oferi papagalului tau in special peletele specifice disponibile in magazinele de specialitate, intrucat acestea ii vor asigura o alimentatie echilibrata. Verifica prospetimea peletelor si mixurilor de seminte! Nu le oferi papagalului daca sunt mucegaite sau infestate cu paraziti! In afara de aceste pelete si de mixurile de seminte. Ofera nimfei si o varietate de vegetale: morcov, cartof, broccoli, sfecla, napi, ardei gras, varza de Bruxelles, rosii bine coapte, vinete, fasole, mazare, mar, para, struguri, stafide, caisa, piersica, portocala, ananas. Inainte sa oferi legumele si fructele spala-le bine, taie-le in bucatele mici si evita vegetalele care au fost tratate cu chimicale. Pasarile isi aleg hrana si in functie de aspectul si textura ei, nu numai de gust. Fii inventiva atunci cand pregatesti masa papagalului tau, tine cont de culorile legumelor si fructelor!
Incearca sa obisnuiesti de mic papagalul tau cu o dieta echilibrata. Nimfele mature pot fi dificil de "convertit" la o alimentatie diversa. Nu infometa niciodata pasarea daca doresti sa-i schimbi dieta, acest lucru este periculos pentru metabolismul sau. Va trebui sa ai multa rabdare si sa incerci diverse trucuri, iar schimbarea nutritiei poate dura chiar si cateva luni.

O nimfa adulta mananca aproximativ 1, 5-2 lingurite de seminte zilnic. Nu lasa la discretie o cantitate prea mare din amestecul de seminte intrucat pasarea ar putea sa-si aleaga din el doar pe cele pe care le prefera, ignorandu-le pe celelalte.
Ii poti oferi si mici cantitati de fulgi de cereale (fara adaos de zahar si cacao), paine integrala, bucatele de ou fiert foarte tare, floricele de porumb, orez fiert, bucatele de paste fainoase fierte sau nefierte, seminte germinate. NU oferi nimfelor carne sau produse din carne (desi, ocazional, le poti da bucatele mici de carne de pui bine fiarta), sistemul lor digestiv nu este adaptat pentru astfel de hrana! Nu le oferi niciodata ciocolata si evita avocado, ceapa, rubarba si semintele de mar. Sunt interzise si alimentele care contin cofeina sau alcool sau cele cu continut ridicat de sare. Pasarile sunt intolerante la lactoza, deci evita branza si iaurtul.

Unii papagali nimfa s-ar putea sa se ingrase peste masura, mai ales daca dieta lor este formata in majoritate din seminte (continut ridicat de grasimi). Acest lucru trebuie combatut prin reducerea ratiei de mancare si mai multa miscare fizica in afara coliviei, dar nu prin infometare.

Papagalul trebuie sa aiba in permanenta apa proaspata la discretie. Schimba zilnic apa din adapatoare si curata frecvent adapatoarea si recipientul pentru mancare pentru a preveni infestarea cu bacterii. Poti amesteca apa cu suplimente de vitamine. Acestea vor trebui folosite mai ales in perioade de convalescenta sau de imperechere.

In colivia nimfei va trebui, obligatoriu, sa asezi si un os de sepia (pe care isi poate exersa ghearele si ciocul). Desi multa vreme s-a crezut ca nimfele trebuie sa aiba la dispozitie si nisip sau pietricele pe care sa le inghita pentru a le favoriza digestia, ultimele studii arata ca acestea nu sunt necesare, ba mai mult, pot bloca chiar sistemul digestiv al nimfelor.
Dupa cum spun si proprietarii de papagali, a invata un papagal sa vorbeasca necesita timp dar merita efortul.

Pasi

1. Incepe a invata papagalul sa vorbeasca la 4-6 luni. Incearca sa ii spui "buna dimineata" la inceputul fiecarei zile. Trebuie sa stii ca unii papagali vor invata cuvintele mai repede decat altii.
2. Tine pasarea in fata gurii atunci cand o inveti, astfel incat sa ii captezi atentia.
3. Repeta cuvinte sau fraze, cum ar fi numele membrilor familiei si expresii des intalnite. Asigurate ca arati mult entuziasm in glas. Treptat papagalul va repeta dupa tine.
4. Repeta anumite cuvinte sau fraze de fiecare data cand faci ceva, de exemplu "sus" cand ridici pasarea in sus, pentru a o invata asocierea dintre anumite cuvinte si anumite miscari.
5. Atunci cand papagalul va imita dai mici cadouri.
6. Poti pune inregistrari cu cuvinte pe care doresti sa le invete, pe perioade de 15 minute - perioade mai lungi duc la plictiseala.

Sfaturi

* Nu lasa pasarea sa auda sunete sau cuvinte pe care nu doresti sa le mimeze. Descurajeaza aceste sunete prin ignorarea lor.
* Unii experti cred ca proprietarii de papagali ar trebui sa invete pasarile sa vorbeasca inainte de a fluiera, deoarece fluieratul poate incurca procesul de invatare.
* Pasarile minah si anumite specii de perus pot invata sa repete cuvinte.
SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, da papagalul nimfa este un papagal foarte cuminte si iubaret

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alexandra e o prostie ce ai scris
Poate fi imblanzit daca te ocupi de el si il lasi in afara coliviei
Mananca mei, seminte de floarea soarelui, grau si secara.
Eu iti recomand Kiri-Kiri hrana pentru papagali mici sau de la Vitakraft Menu pentru nimfe
Kiri-Kiri le gasesti la orice Pet Shop si este in jur de 5 ron
O nimfa e in jur de 100 ron
Sunt dragalasi si pot invata sa vorbesca
Le plac foarte mult leaganele si scaritele, dar si oglinzile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tommy. eu am unul ca cel din fotografie de vreo 3 luni si pot spune ca este pasarea cea mai frumoasa si interesanta din cate exista. nu mai zic de faptul ca e si deosebit de inteligenta, a inceput sa imite o multime de fluieraturi pe care i le redau eu, striga prin casa in timpul concertelor ei matinale si "pasarica"...nu radeti pentru ca eu sunt de vina, deoarece ii repet mereu cand e pe colivie expresia asta in gluma, "ce faci tu mai pasarica mica ce esti" in semn de salutul de dimineata. rezultatul e ca de vreo cateva zile incepe cu ritualul ei zilnic si printr-e alte suieraturi/fluieraturi, pronunta si aceasta expresie. pe mine ma amuza uneori desi nu asta voiam sa invete, ci cuvinte frumoase (nu triviale cum fac altii, sau injuraturi) scurte care sa o obisnuiasca si mai mult cu noi oamenii, nu stiu ce sa zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dami mesul tau ca sa vorbim si o sa iti spun de papagal ca eu am unul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt foarte blinzi, dar se invata greu sa vorbeasca eu am unul e foarte cuminte si da se pot inblinzi si ii poti invata trucuri dificile ei maninca diferite cereale seminte de floarea soarelui

| miumi a răspuns:

Buna! eu am un papagal nimfa ca din acea poza.se pot imblanzi daca ii lasi toata ziua sa iasa din colivie.ei mananca mei, mei pe bat, floarea soarelui, fructe si legume.sa nu le dai fructe cu lichid ca atunci o sa aiba diaree de scurt timp. daca locuiesti in Arad, la piata minca adica piata mihai viteazul si vei gasi de mancare pentru ei.la petshop-uri se pot gasi!

Bafta!