| Alexashadow a întrebat:

Cine are canar? Cum se creste?

Răspuns Câştigător
| Shukacu a răspuns:

Poi i trebuie cat mai multa libertate, in sensul ca poti sa-i mai dai drumu prin balcon, adica sa fie ori o cusca foarte mare de 1 m..sau mica dar sa-i dai drumu deshappy Pana la urma fiecare pasare are nevoie de ceva libertate.
Asa faceam si eu cu canaru, iar acum cu papagalu il tin liber toata ziua si e dresat bine s-a dus si afara si l-am recuperat. o poveste lunga.
Lasa-mi id-ul si iti mai zic mai vorbim. Succes!

1 răspuns:
| ClauditzaXx a răspuns:

Canarul este pasarea de colivie cea mai putin pretentioasa si cea mai usor de intretinut, care se adapteaza perfect pana si in cel mai mic apartament. Pentru ca este o pasare solitara in natura, un mascul va fi foarte fericit de unul singur in colivie si va canta tot timpul.
La inceputul sec. XVIII existau douazeci si noua varietati evoluate din specia de canar salbatic Serinus Canaria. Sunt originari din Insulele Canare, de la care si-au luat numele,
raspandindu-se în Insulele Madeira si Azore.
In cazul in care doriti sa va achizitionati un canar, luati-l dint-un magazin de specialitate. Din piata riscati sa luati unul batran sau bolnav. Varsta este un factor important, pentru ca un canar mascul, bine ingrijit, poate sa traiasca pana la 10 ani.
Diferentierea pe sexe este semnificativa, deoarece, desi femelele canta frumos, ele nu sunt capabile sa produca triluri la fel de lungi precum masculii.
Un canar poate manca zilnic o greutate de seminte egala cu propria lui greutate. Amestecurile de seminte, disponibile în magazinele specializate, reprezinta hrana de baza.
Colivia canarului trebuie sa fie metalica sau din plastic, usor de curatat, si sa contina un recipient pentru apa si unul pentru mancare. Locul unde asezam colivia trebuie sa fie ferit de curentii de aer rece sau cald.
Sensibil si delicat, un canar bine îngrijit este cea mai adaptabila si rezistenta dintre toate pasarile cantatoare
succes:*