| Andre a întrebat:

Cine are perusi? cum se comporta? Fac multa mizerie?

Răspuns Câştigător
| asdaf a răspuns:

Am perusi, ciripesc tare uneori, se zburlesc cand le este frig si foame, fac mizerie cand mananca dar daca pui ceva in jurul custii mai jos un prosop sau altceva (nu inalta de vreo 7-8 cm) nu mai sare mizeria din cusca; trebuie sa le faci curat; iar cand le schimbi meiul sufla in cutiuta in care il pui ca o parte din mei este acoperit de coji

8 răspunsuri:
| Psihiatra a răspuns:

Am avut sad mi-au "fugit" vara trecuta cand am fost in Grecia.Erau destul de galagiosi dimineata, iar cat despre mizerie, faceau multa.Mai ales ca atunci cand dadeau din aripi imprastiau peste tot cojile de la seminte.

| AnaEindragostita a răspuns:

Eu am perusi acestia fac un pic mizerio normal cand mananca si fac un pic galagie daca nu te joci cu ei nu vb cu ei funta

| Jadis a răspuns:

Eu am avut perusi si nu fac prea fac mizerie, doar atunci cand mananca. Va trebui sa le cureti colivia in fiecare zi si sa se schimbi apa, mancarea, etc...

| nashu40 a răspuns:

Buna!
Eu am perusi.Sunt foarte dragalasi si sensibili, se ataseaza foarte usor de persoanele care ii iubesc. Cand sunt pui nu fac prea mare mizerie deoarece nu mananca prea mult, dar pe urma mizeria creste proportional cu varsta. Galagie pot spune ca fac, deoarece ei canta atunci cand sunt fericiti, iar cand nu le convine ceva au un tipat specific. Sunt foarte sensibili si trebuie sa vorbesti mereu cu ei. Se zice ca perusii tin loc de caine in casa, pentru ca atunci cand intra cineva strain fac imediat galagie!
Succes!

| ALice_4674 a răspuns:

Doar cand mananca.ai mei se baga chiar si in mancare. unii poate ca ciripesc dimineata devreme.ai mei nu

| medyth a răspuns:

Eu am erusi doar cand se joaca cu mancarea fac mizerie

| ᴥʙɛʙɛᴌᴜṣḁᴥ a răspuns:

Perusii fac mizerie cand mananca, si cand se joaca, si daca ai fata ai grija pune-i o oglinda ca asa trebuie daca vrei ca baiatul sa vorbeasca pune-l intr-o cusca de aia singur fara oglinda si vb mult cu el. o sa invete sa vb al meuh are 1 luna si deja vorbeste ma intreaba ce fac si raspunde la intrebari... sper ca te-am ajutat

| kiky278 a răspuns:

Am avut 2(unul cumparat si unul a picat in balcon). Sunt energici dar u fac deloc mizerie...chiar daca sunt doar niste papagali daca ii ai de cand sunt mici sunt foarte prietenosi! Fata care am cumparat-o cand aveam 4 ani era foarte jucausa:manca mancarea mea, statea prin capul meu fara sa idi faca nevoile etc.Sunt foarte inteligenti si loiali!