| Dollce_Alex_1997 a întrebat:

Cine stie cat traieste o broasca testoasa de acvariu?

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! O testoasa, daca o intretii corect, poate atinge 30-40 ani in mod normal si peste 50 in unele cazuri.Nu ai grija, au o viata lunga in captivitate.Cred ca te referi la o testoasa de apa, de acvaqriu. Daca vrei sa iti iei ai grija sa aiba spatiu, hrana(proteine preferabil), apa curata si un spatiu pe care sa iasa pe uscat sa se incalzeasca la un bec, bec care il vei pune deasupra acvaterariului.Sa nu bagi si pesti cu ea, deoarece adopta un comportament agresiv si ii omoara in timp, chiar si pe cei mari.Multa bafta, te salut!

6 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

Daca este tinuta in conditii favorabile cam 100 de ani.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru andrei1237):

Cele de 100 ani sunt povesti, cele mari traiesc atat, precum cele de galapagos terestre sau caretii din ocean!

| DenissaRoxana a răspuns:

Durata de viata a broastei testoase este peste o suta de ani.

| SonicTheHedgehog a răspuns:

Pot trai si 100 de ani

| Popescu_Marco_Ionut_1994 a răspuns:

Peste 100 de ani si nu exagerez, broastele testoase pot trai mult timp

| picard20 a răspuns:

In general, intre 70-75 de ani.