| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa imi invat motanul sa miaune la comanda?laughing stiu ca e ciudat. dar stiu multe pisici care miauna daca le striga stapanul, sau vb cu ele.

Răspuns Câştigător
| DoarOana a răspuns:

Buna justmeandyou,
Din pacate nu il poti invata pentru ca nu sunt caini sa ii dresezi. Pisicile nu au atata rabdare si nici inteligenta sa poata fi dresate. Mai sunt si exceptii, dar acele exceptii nu au fost invatate sa miaune ci au inceput ele singure sa isi dezvolte acea abilitate. De obicei pisicile mele miauna cand le strig pe nume ca sa ma anunte ca vin ele la mine. (fac asta doar cand le dau mancare) si le-am obisnuit de cand erau pui sa stau la o oarecare distanta si sa le strig pe nume. Veneau ele la mine mieunand, iar eu le mai strigam o data ca sa stie incotro sa vina.
Pa, pa

3 răspunsuri:
| Mirruna a răspuns:

Dca vrei sa miaune can sunt prietenii tai prin preajma, tine`l nemancat. si apoi cand te duci pe la el. ai sa vezi tu miaunat rolling on the floor).

big grin

| mac234 a răspuns:

Imi pare rau dar pisicile sunt incapatanate si nu pot fii dresate sa faca ceva cand vrei tu...am si eu un motan si nul pot dresa. dar ai putea sa il faci sa inteleaga cea ce vrei tu sa faca :eu ca sa-mi chem motanul undeva ii fac semne sa vina, dar la inceput nu intelegea nimic si cand il chemam el se intindea pe jos.ai putea si tu sa incerci sa ii arati ca vrei sa miaune si iti dau doua sfaturi:
1.nu-l forta sa faca ce vrei caci motani sunt agresivi;
2.rasele ca himalaiana,siameza si birmana (birmana e pisica mea) sunt cele mai vorbarete pisicute,deci daca ai una dintre aceste rase sau altele ca si ele iti va fi foarte usor,iti jur:in tot deauna cand ii dau de mancare, ii deschid o usa sau o ajut cu ceva pe pisica mea, miauna de parca miar multumii.

| NebunaTha a răspuns:

Dresezi laughing