| Grigg_Katalin_1999 a întrebat:

Cum îmi pot dresa cățelușa sa aducă ceva, gen: Celly, adu sucul ( și sucul pus pe scaun) etc. FUNDA, sau ce pot învăța un câine și cum în afara de : STAI, AȘTEAPTĂ, CULCAT, ROSTOGOLEȘTE-TE, DA LĂBUȚA, LATRĂ (la comanda)----------
----pe care le știe deja?

FUNDA!

2 răspunsuri:
| ChristinneK a răspuns:

Important e sa nu o certi va fi confuza si nu va stii unde a gresit."Culcat", tragandu-i usor labele din fata in timp ce ea face "Sezi". Ofera-i o recompensa imediat ce executa pozitia culcat.Stimuleaza-i pozitia corecta si recompenseaz-o. Cu da labuta tata a fost putin dur cu catelusa mea, ii ridica labuta de fiecare data cand o zarea chiar daca se impotrivea, dar in repetate randuri catelusa mea a dat labuta imediat ce ii intindea mana cineva ba chiar cu labuta dreapta.Iar cu latra nu te sfatuiesc sa o consideri o comanda deoarece nu va latra decat atunci cand ii zici iar in timp s-ar putea sa continue sa latre si sa nu o mai poti opri, deci multumeste-te doar cu unele dintre ele. Cu stai e simplu incearca cu o lesa lunga care se regleaza cand o ia la fuga spune Stai si trage-o inapoi insa nu o smuci, se va speria.Incearca asta iar cu asteapta nu are rostsa te complici daca invata comanda Stai e indeajuns e cam tot acelasi lucru, unii caini nu pot memora unele cuvinte lungi ca asteapta si altele asa ca incearca sa gasesti unele prescurtari la cuvintele pe care vrei sa le invete catelusa ta. Si nu-i cere prea mult e totusi o catelusa, asta daca nu vrei sa fie o vedeta catelusa :p succes si repeta exercitiile.

| Grigg_Katalin_1999 explică (pentru ChristinneK):

Nu, nu, ea stie deja toate asta: STAI, AȘTEAPTĂ, CULCAT, ROSTOGOLEȘTE-TE, DA LĂBUȚA, LATRĂ (la comanda)----------

Ce altceva mai poate memora? E foarte desteapta