| Andraanda a întrebat:

Cum pot sa-l conving pe tata ...sa-mi ia un papagal hamster sau caine ...stau singura de la 2 si ma plicti pana la ora 9. as vrea pe cineva langa mine cu care sa ma joc happy. ma puteti ajuta?happy funda happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa.deci depind de spatiul de care depinzi. Un catel ar fi cea mai buna alegere dar trebuie sa iei in considerare toate responasibilitatile care o sa-ti revina... aca stai la apartament eu iti recomand hamster sau papagal. Daca ai o curte ( sau un apartament destul de mare ) ia-ti un caine ...de preferabil unul mai mic ca de ex. Bichon-ul Maltez sau Yorkis Terrier ( nu ma stiu cum se scrie ). Referitor la problema ta, uite cateva modalitati sa-ti convingi parintii :
- Asculta de ei si fa tot ce iti cer. NU iesi afara daca asa vor ei.macar pana iti cumpara animalul laughing
- Arata-le parintilor tai poze si clipuri cu animalul pe care ti-l doresti si,, lauda-l " aratandu-le cat de dragalas este el. :X:X Spune-le ca nu e greu de ingrijit ( de fapt este putin greu ca altfel ar fi prea usor sa fie adevarat laughing dar ei nu trebuie sa stie asta )
- Fa o lista cu toate problemele pe care le gasesc parintii tai ( ex: Unde va dormi? ) si gaseste raspuns la toate. unul rezonabil nu fantezist, doar esti fata,, mare ", nu?laughing
- Poti incerca sa fi insistenta, dar nu foarte mult si fara izbucniri nervoase sau lacrimi. Daca parintii tai vad ca esti atat de copilaroasa nu vor avea incredere in abilitatile tale si vor crede ca nu poti sa fi destul de responsabila pentru un pet :X
- Incearca sa-ti gasesti un servici dupa scoala care sa implice animalele, ca de ex. plimbarea cainilor. Arata-le parintilor cat de responsabila esti happyohappy Chiar daca nu prea esti, macar fa impresie buna.
- Gaseste o prietena care are un animal de companie ( sau un prieten ) si adu-o parintilor tai pentru a le spune cat de minunat este sa ai un animal de companie. Ai grija insa sa trisezi putin laughing: : spune-i prietenei tale sa nu spuna problemele pe care la face animalul, doar pe cele mai minore si sa-ti spuna cateva rezolvari care,, au ajutat-o " ( chiar daca nu e adevarat ). Dupa ce iti cumpara animalul, parintii nu il mai pot da inapoi si tot vor gasi ei niste solutii. Exista Google, sa nu uiti laughing!
- Stiu ca suna stupid, dar cumpara-ti o jucarie ( un catelus sa zicem ) si ingrijeste-l ca pe un animal adevarat, ca sa te antrenezi si sa-ti convingi parintii in acelasi timp ca tu esti cea mai grijulie din familie laughing0happy
-Informeaza-te amanuntit despre animalul pe care ti-l doresti si scrie o lista cu dezavantajele si avantajele pe care le implica. Daca cea de dezavantaje cantareste mai mult ( putin probabil ) poate nu e o idee buna happy
- Fi lingusatoare. Practic, asta inseamna trisat, dar daca sti ca parintii tai se lasa mai moale, poti incerca.
- Aranjeaza camera ta cu tot felul de postere si poze cu animalul pe care ti-l doresti, ca sa le arati parintilor tai cat de mult ti-l doresti. Chestia e sa te priveasca in timp ce te rogi sa primesti un animal sau esti deprimata pentru ca nu ai unul happy Putin malefic devil dar nu conteaza...e pentru tine, deci e important, nu?laughing
- Scrie intr-un jurnal fals cat de mult iti doresti un catel si pune afirmatii exagerate ca sa arati ca ai renunta si la banii de buzunar pe 3 luni ca sa ai un animal laughing Asta e o idee buna, eu am incercat si intr-un fel a contribuit la decizia parintilor mei de am lua papagalul pe care il am acum happy

Sper ca te-am ajutat si succes cu tatal tau! fundita te rog frumos puppy dog eyespuppy dog eyes

6 răspunsuri:
| Florinaa14 a răspuns:

I poti spune tatalui tau ca vei avea mare grije de ele dar cel mei bine ar fi un papagal pentru ca :cainele creste si trebuie sa ii aduni nevoile iarasi cu hamsterul e greu pentru ca poate face foarte foarte mare galagie noaptea crede-ma a avut dar acum am un papagal CoCo il cheama care e foarte dragastos...si pisica e o idee sa o tii in casa (doar o sugestie) deci papagalul si pisica... Sper ca te-am ajutat. funda te rog (bine stiu ca nu merit si nu stiu de ce am mai cerut in fine pupici)

| WR104 a răspuns:

Nu meriti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat sa-ti zic : daca iti doresti un animal doar pentru ca te plictisesti si stii ca peste un timp te vei,, plictisi "de el si vei vrea sa-l dai altcuiva, mai bine nu! UN animal e mai mult de atat - devine o parte din tine dupa o vreme ...Gandeste-te la decizia ta!

| Dolodolo a răspuns:

Nu ma vrei pe mine? sunt jucaus, ascultator. hai sa ne imprietenim. happy

| alexandratudosa a răspuns:

Spune-i ca te simti singura si vrei pe cineva langa tine, cate plictisesti si nu ai ce face! nu?!? {-_-}

| stancaadrianabc a răspuns:

Stii cum sa il comvingi pe tatal tau? spune-i ca o sa grija de el si ca promiti cal vei avea grija de el si ca il vei hrani si te vei juca cu el sper ca te-am ajutat