| anonim_4396 a întrebat:

Cum vi se pare rasa Border Collie? Are cineva de aici?

5 răspunsuri:
| Anduta_1569 a răspuns:

In Romania nu sunt prea multe exemplare, de fapt, nu cred ca sunt exemplare din aceasta rasa la noi in tara(cu pedigree).din pacate.
Este o rasa foarte inteligenta, imi place si mie foarte mult.Are nevoie de dresaj corespunzator si ii place foarte mult sa faca miscare.Acest caine are energie foarte multa,care trebuie consumata zilnic. Daca nu are "ceva de lucru" si nu are cu ce sa isi consume energia,aceasta se va acumula,astfel poate dezvolta probleme de comportament precum anxietatea.
Este o rasa folosita pentru pastoritul oilor,rasa care se face remarcata adesea in concursurile de agilitate canina, dogdancing etc, datorita inteligentei sale sclipitaoare.
Cat despre relatiile cu stapanul sau familia, este un caine foarte ascultator care se ataseaza foarte repede de stapan, iubindu-l mai mult decat pe sine.

Numai bine!

| viotedy a răspuns:

Este super cainele, necesita cam multa ingrijire blana.

| LIN2010 a răspuns:

Este extraordinar, se ataseaza foarte puternic de stapan sau de familia in care vietuieste, este foarte inteligent, si se dreseaza foarte usor.Se preteaza foarte bine la tara,deoarece are nevoie de multa libertate(este o rasa de ciobanesc de munte, de pe granita Scotiei cu Anglia)si trebuie sa-i dai tot timpul ceva de executat ca sa-si puna mintea la contributie, altfel devine apatic, cu strainii nu este prea prietenos, dar nu este agresiv.La mine are in grija toate animalele si pasarile de la curte, sa ste in perimetrul lor, daca plec in drumetie cu bicicleta ma urmeaza peste tot indeaproape.Este adorabil.

| ShakyBettySweet a răspuns:

Border Collie este o rasă foarte inteligentă. Dacă îi oferi multă atenţie, un dresaj bun şi ceva spaţiu să se desfăşoare va fi câinele perfect.E activ şi nu necesită prea mult timp la blană. happywinking

| mihai23we41234r31we123 a răspuns:

Eu am este super :X