| dinumariiia9ir a întrebat:

Daca ar fi sa alegeti intre beagle sau ciobanesc german care l-ati alege mi se face o oferta rezonabila dar nu stiu care sa il aleg si ce nume sa ii dau pliiz ajutorul vostru?!happy scuze categoria!

Răspuns Câştigător
| amdr001 a răspuns:

Daca stai la apartament, mai bine ia'ti un beagle, crede-ma, sunt fffff inteligenti, greu de dresat intr-adevar dar rezultatul este chiar unul bunwinking depinde si ce preferihappy daca doresti un caine mai protector, clar stii ce ar trebuie sa ieiwinking eu as alege beagle, mi se par mai draguti, ciobanescul german fiind doar frumos laughing) in fine, e alegerea ta si sper sa fie una bunawinking iti recomand mascul, oricare rasa ai alege-o. daca vrei mai multe detalii, trimite-mi un mesaj sau intreaba-ma direct aici de ce iti recomand asta, e cv mai delicat straight face
uite si niste nume frumoase: Lord, Spic, Figo, Bruno, Blacky (depinde de culoare), Alexander, Alfonso, Amigo, Alvin, Diablo, Dingo, de fete: Daisy, Dixy, Cora, Ilo, Ines... iti mai zic o data, iti doresc sa faci alegerea corecta si animalutul pe care il vei alege, sa il iubesti neconditionat cum te va iubi si el pe tine daca nu "gresesti" in fata lui, Bafta!

3 răspunsuri:
| คlєxヅ a răspuns:

Ciobanesc german, e mult mult mai inteligent decat un beagle si se dreseaza si mai usor, iti dau niste informatii:ciobănescul german îşi are originea în Europa secolului 17, această rasa fiind formată prin încrucişarea diferitelor rase de câini în scopul asistării ciobanilor şi protejării turmelor de oi împotriva prădătorilor. În Germania, tara de origine, acest lucru a fost practicat în cadrul comunităţilor locale, de către ciobanii ce au selectat şi crescut câini cu trăsături necesare oieritului, calităţile principale fiind inteligenţa, puterea şi simţul olfactiv. Au rezultat câini capabili să efectueze admirabil sarcina sus menţionata, dar care se distingeau în mod semnificativ, atât prin aparenţă cât şi capacitatea de muncă, de la o localitate la alta.
Pentru a combate aceste diferenţe, s-a înfiinţat Societatea Phylax formată în 1891, cu intenţia de a crea rase de câini standardizate în Germania. Societatea s-a destramat după numai trei ani din cauza diferendelor şi conflictele interne cu privire la trăsăturile ce urmau a fi standardizate. O parte din membrii societătii considera prioritare caracteristicile estetice ale câinilor iar cealaltă punea accent pe creşterea ciobănescului german ca rasă de lucru.
Inspirat de activitatea societăţii Phylax, Max von Stephanitz, un fost căpitan de cavalerie şi fost elev al Colegiului Veterinar din Berlin, credea cu tărie că Ciobanescul German trebuie să fie o rasă de lucru.
În 1899, Von Stephanitz a participat la o expoziţie canină, unde a participat şi Hektor Linksrhein, un caine ciobănesc obţinut prin încrucisarea selectiva a multe generatii de ciobanesti respectand principiile agreate de Von Stephanitz. Fiind foarte mulţumit de trăsăturile şi capacitatea de muncă a acestui câine Von Stephanitz l-a achiziţionat şi i-a schimbat numele în Horand von Grafrath. Ulterior, Von Stephanitz a fondat "Verein für Deutsche Schäferhunde" (Asociaţia Ciobănescului German). Horand a fost declarat primul Ciobănesc German pur înscris în registrul asociaţiei sus menţionate, devenind şi punctul de plecare în reproducerea selectivă a acestei rase. Datorită eforturilor depuse de Von Stephanitz, acesta a fost recunoscut ca fiind creatorul şi părintele Ciobănescului German.

Probleme medicale :
1) Cea mai importantă afecţiune este displazia de şold.
2) Panosteita este o altă boală care afectează creşterea rapidă, iar cel mai adesea sunt afectaţi masculii.

3) Vasculopatia cutanată afectează căţeluşii, cauzând cruste la urechi sau probleme ale cozii.

4) Se mai întâlnesc şi boli congenitale ale inimii.
Iti dau idei si pentru nume:Alberta (cu sensul de Nobila); Amara (cu sensul de Nemuritoare); Edwina (cu sensul de Prieten Bogat); Gerda (cu sensul de Protectie); Jarvinia (cu sensul de Isteata); Marlene (cu sensul de Copil al Luminii); Viveka (cu sensul de Micuta Doamna)
si pentru mascul:
Arnold (cu sensul de Puternic); Bertram (cu sensul de Istet); Dieter (cu sensul de Conducator); Gilbert (cu sensul de Angajament); Helmuth (cu sensul de Curajos); Merill (cu sensul de Faimos) nume mai speciale Hash,Leutu, Rex, Rexi, Bruno, Daddy.

| Dexaa a răspuns:

Deci, eu îi ador pe cei din rasa "Beagle", şi clar asta ar fi şi alegerea. Preţul depinde de vârsta câinelui, de educaţia sa, dar este în jur 150-500 lei, iar ca nume mi-ar plăcea : Max, Spike ( se citeşte Spaic ) sau Troy. Asta ar fi alegerea mea, baftă!

| PTMLucian a răspuns:

Intre Beagle si Ciobanesc German este o diferenta de comportament, statura, inteligenta, nevoi etc. Nu poti sa ii compari pur si simplu pentru ca fiecare este opusul celuilalt. Oricum eu as alege un Ciobanesc German deoarece este mai destept, este usor de dresat, este foarte ascultator si protector cu stapanul sau. Poti alege Ciobanescul German doar daca ai timp sa iesi cu el la plimbari zilnice prin parc, daca iti permiti sa ii oferi hrana potrivita si daca poti sa iti petreci destul timp cu el.