| ElenaGhilbert a întrebat:

Daca catelusa mea (maidanez) a fatat, si atunci cind acei mici cer mincare ea ii linge ( ca si cum i-ar hrani cu saliva) chiar daca are lapte. Ea sta afara da are culcus ascuns si gasit chiar de ea, paie si un covoras o ajuta? Vreau sa stiu ce si cum sa fac si cu ce o pot ajuta!?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Puii au nevoie sa fie linsi, ei nu pot sa isi faca singuri nevoile ci trebuie stimulati la organe genirale si nu numai pentru a putea sa isi faca nevoile. E foarte normal deci ca mama sa isi linga puiutii, ei au nevoie sa fie spalati regulat si stimulari. Mama stie la ce interval de timp isi hraneste puii si cat, adica cu cata cantitate. Te-as sfatui sa nu ii dai mancare gatita ( ii face foarte mult rau, ei dar si puiutilor, mai ales daca contine prajeli si condimente, plus alte legume pe care cainii nu au voie sa ii consume) ci mancare speciala pentru caini, pentru ca ea contine toti nutrietii de care are nevoie cateau dar si puii pentru a creste sanatos. poti sa ii faci si un fel de ciorba cu carne de pui/vita/curcan ( fara piele sau oase - oasele mai tarziu, cu inaintarea in varsta o sa ii faca probleme la stomac), ardei, orez, morcov, telina, pastarnac, verdeata ( marar, patrunjel), fara sare sau alt condiment.
Suplimentar poti sa ii dai si carne de vita/curca/ pui fiarta nesarata ( nu cruda, deoarece stomacul cainelui nu prea poate sa digere corect, plus carnea contine microbi si bacterii care ii fac foarte rau la stomac) lapte cu 1, 5 % grasime si branza nesarata ( ai grija la lapte, unii catei au intoleranta la lactoza, deci la lapte, si o sa faca diaree dupa ce il bea). La pet shop gasesti si suplimente gen batonase cu vitamine si calciu. Iar cand puiutii o sa creasca, sa aiba peste o luna, cand incep sa manance hrana solida, poti sa ii dai mancare speciala pentru caini, dar pentru juniori ( acea mancare contine tot ce trebuie pentru a se dezvolta corect puii)

2 răspunsuri:
| Neuronul a răspuns:

Căţeaua ta nu îşi hrăneşte puii cu salivă laughing doar îi spală!
Tot ce poţi să faci pentru ea este să îi dai de mâncare, nu doar pâine straight face
Învăţ-o să mănânce detoate.
Puii şi creşte singură, dar până ce se fac mai mari ar fi bine să nu pui mâna pe ei big grin

| ElenaGhilbert explică (pentru Neuronul):

Ea la mine piine nu maninca este maidanez si deci maninca orice de la casa la carne