| queenazalea a întrebat:

Dau FUNDA! Help meee! Deci, initial am avut 2 porcusori de guineea.S-au imperecheat si femela a fata 3 pui:2 fete si 1 baiat. Puii au crescut, sunt destul de marisori(s-au nascut pe 28.11. 2012 deci au deja 1 luna si cateva zile). Problema este urmatoarea:

Puiul baiat scoate acel zbarnait (sunet) de imperechere si se duce la fundul femelelor,se "bataie" cu fundul in dreapta si in stanga, exact cum facea masculul adult cand s-a imperecheat cu femela.Am vrut sa-i despart:femelele cu femelele si masculii cu masculii.Stiu ca nu trebuie imperecheate rude de sange.

Am dus puiul baiat la masculul mare(il cheama Willy). Insa Willy se invartea in cercul lui (semn ca vrea sa il bage in grupul sau) apoi scoatea acel zbarnait,bataindu-si fundul din dreapta in stanga, ducandu-se la fundul puiului.L-am scos imediat de acolo.
INTREBAREA:
Ce Sa Fac? Nu vreau sa se imperecheze cu surorile sale iar Willy e cam..pervers.Am auzit ca de la o anumita varsta trebuie sa-i separi si m-am gandit ca acum.VA ROg ajutati-maaaaa!

P.Sbig grinaca o sa spuneti "sunt prea mici ca sa se imperecheze asa ca spui prostii" nu aveti dreptate.Masculii au un instinct sexual mai mare.

DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| AllmaGirl a răspuns:

Imediat dupa fatare tatal trebuia despartit de mama. Acesta o putea monta imediat dupa fatare si nu stiu cazuri de fatari fara pauze intre ele in care mama sau macar puii sa fie bine....In plus, tatal putea monta femelele pui si acestea, fiind sub macar 4 luni ar fi murit. Daca i-ai despartit foarte bine! Puii masculi trebuie despartiti de puii femele de la 3-4 saptamani, ca altfel puii masculi pot monta mama si puii femele din cusca. Puiul mascul este bine ca l-ai pus cu tatal, insa este si o problema, la mirosul femelelor se vor lua la bataie in cele din urma, NU este bine intr-o casa sa ai si femele si masculi, e un chin pentru tine. Deci cel mai bine doneaza ori femelele ori masculii si ramai la un singur sex. Daca tii neaparat sa ai si femelele si masculii trebuie neaparat sa:
-Nu mergi la masculi dupa ce ai mers la femele sau invers fara sa iti schimbi hainele si sa te speli pe maini.
-Nu ii tii in aceeasi camera.
- NU ii lasi sa se simta!
In caz contrar vor fi batai in ambele custi, tatal putand chiar omorai puiul, si nu cred ca vrei asta...

| queenazalea explică (pentru AllmaGirl):

Inca nu i-am despartit (puiul baiat de femele), pentru ca masculul adult scoate acel sunet de imperechere, acel zbarnait si cauta pe la fundul celui mic... Apoi l-am scos pe pui si cand l-am pus in cusca femelelor a facut din nou acelasi gest:dorinta de imperechere.Momentan ii tin in aceeasi cusca (femela si femele+puiul baiat), dar il scot si stau cu el mult mai mult timp ca sa aiba preocupatie, sa mai piarda timpul din "imperecherea" cu celelalte femele.

| AllmaGirl a răspuns (pentru queenazalea):

E de ajuns o secunda de neatentie sa se imperecheze...Acel barait este pentru dominatia puiului, atata timp cat nu il musca nu are rost sa ii desparti...Dar NU il lasa cu femelele, le risti vietile degeaba

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LiviuuuXD a răspuns:

Pune-i in custi diferite. Am avut si eu aceeasi problema dar am lasat masculu sa si faca treaba, dar a trebuit sa vand toti hamsterii ca se facura vreo 5

| maryo238 a răspuns:

Pai trebuie sa separi masculul, sau masculii, de ex, daca un mascul o lasa gestanta p o femela, dupa ce naste, el e atat de dorit, adica toti masculii, incat o poate lasa iar gestanta chiar dupa nastere, ceea ce nu e deloc bine! trebuie sa ii separi, dar nu pentru tot timpu. am avut si eu porcusori. happy