| Ion_Geanina_1999 a întrebat:

De ce pisica mea îşi bate puiul, mârâie şi sâsâie la el? Puiul are cam 6 luni. Țipă foarte tare şi îl bate şi muşcă când îl vede,după se ascunde şi mârâie şi sâsâie. Pisica s-ar putea să afie iar "gravidă" şi am cam lovit-o în burtă din cauza pisoilui.De ce oare e agresivă cu el? Vă rog, ajutați-mă!

12 răspunsuri:
| dannys a răspuns:

Nu stiu de ce este pisica ta agresiva cu puiul ei. Poate vede ca a crescut si o fi geloasa pe el.A mea a devenit nervoasa si agresiva dupa ce am sterilizat-o, nu mai suport pe nimeni si nici pe puiul ei.Dar acum este ok si cu noi ai casei si cu puiul ei.

| Ecaterina2016 a răspuns:

O duci la sterilizat sa nu mai aducă pe lume alte suflete nedorite. Dacă pisica e afară și are acest comportament da e posibil sa fie însărcinată. Și așa o poți duce sa o cătrezi decât sa arunci puii mai bine mor anesteziati.Și te rog nu mai lovi pisica poți sa îi produci o hemoragie interna și moare. Pisica e un suflet și tu ești familia ei și tot ce are pe lumea asta. Dacă ești din Buc iti pot spune unde sa mergi pentru castrare.

| Ion_Geanina_1999 explică:

Dannys,stau mai mult cu puiul şi vede că îți mai mult pe el în brațe decât pe ea, poate este geloasă cum zici tu

| Ion_Geanina_1999 explică:

Ecaterina2016,puii sunt foarte doriți! Puiul ei este băiat şi aşa făcea şi cu alți motani când era însărcinată.Am lovit-o din cauza puiului, repet. Ştiu că îi pot provoca hemoragie internă şi moare! Eu şi părinții mei am fost şi suntem foarte grijulii cu ea! Vreau să o duc la veterinar, sunt din București. Ştiu că eu sunt familia ei şi tot ce mai are ea pe lumea asta!

| Ion_Geanina_1999 explică:

Dacă m-ai cunoaște ai ştii cum sunt eu cu ea

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Ion_Geanina_1999):

Pisica a făcut doar masculi? Ideea e ca dacă fata 6 pisici zicem 3 femele 3 masculi. Cele 3 femele se vor reproduce după ce fac 6 luni. Majoritatea țin masculii arunca, îneacă femelele este important sa castrezi mama și nu mai ai nici o problema. Trick Vet Berceni sau Tineretului medici buni cu real respect fata de animale acolo merg. Str. Ciochina nr. 1, bl.25, parter, ap. 31, Sector 4, Bucuresti
021.332.46.04 | 0722 649 148

| Ion_Geanina_1999 explică:

Ultima oară a făcut patru pui şi au fost trei masculi şi o fată. Ea când era însărcinată era agresivă cu motanii care se apropiau de ea. Mersi de recomandarea veterinarului!

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru Ion_Geanina_1999):

Primii doi pui i-am dat la 4 luni, pe al treilea la 6 luni şi cel care a rămas acasă la mine nu l-am dat niciodată nu avea cum să nu-l mai recunoască stând tot timpul cu el în casă! Nici măcar o oră nu a fost dat din curtea mea cel care a rămas! Probabil că ea fiind înstrăinătății nu mai acceptă mascul lângă ea...

| Ion_Geanina_1999 explică:

Eu sau părinții mei nu am arunca sau îneca niciodată un sufle(un animal), mai ales un pui de al Madonnei (aşa o cheamă)! Acum ea s-a pus lângă mine şi toarce

| Ion_Geanina_1999 explică:

Aşa mi-a spus şi mama

| GamingProduction a răspuns:

Puii de pisică nu trebuie luați de lângă mamă pana la maturitate, deoarece mama nu ii mai recunoaste si prinde ura pe ei.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru GamingProduction):

Nu prinde ura pe eI este un fenomen natural căci mama își concertează atenția asupra noilor pui care sunt in totalitate dependenti de ea și mai e și un alt motiv pentru care mama își respinge puii ai ma refer la masculii pentru a nu se reproduce cu ei altfel ar apărea mutații genetice.