| IonuţR1995 a întrebat:

Deci eu am 2 perechi de perusi. iar o femela numai poate zbura mai deloc si am observat asta pe durata de 2 luni asa. si cel mult zboara in inaltime max 1m jumate. si dupa cade. Si acum sta numai pe parchet, sincer eu ma joc cu ea o alerg si e chiar amuzanta. dar mi-e frica sa nu fie ceva mai rau. Ajutati-ma cu un raspuns. mersi. [Funda]

Răspuns Câştigător
| LoveDee03 a răspuns:

Uita-te la aripile ei sa nu fie o problema mai delicata, ai grija sa nu se loveasca de ceva foarte tare si problema sa se agraveze, du-te la un medic veterinar dar ai grija sa se priceapa si la alte animale in afara de caini si pisici, sunt niste vitamine de pus in apa, presupun ca i-ar face bine, succes!

| IonuţR1995 explică (pentru LoveDee03):

Cred ca o sa iau vitamine de pus in apa. pana acum le luam de pus in seminte. incerc si asta. mersi de raspuns big grin

| IonuţR1995 explică (pentru LoveDee03):

Multumesc inca o data pentru raspuns dar am aflat cauza. avea oua; x puii!

12 răspunsuri:
| LoveDee03 a răspuns:

Vitamine de pus in seminte, te asigur ca nu am auzitstraight face, de greutate nu cred ca ar fi vorba, multumesc de funda!:*big grin

| IonuţR1995 explică (pentru LoveDee03):

Da sunt. seamana cu mei-ul lor. si se pune prin mancare si ei il manancahee hee.

| LoveDee03 a răspuns (pentru IonuţR1995):

Mersi de informare, eu din ce am mai avut probleme cu perusii mi-au dat doar vitamine de pus in apa, in fiecare zi inveti ceva nouhappy!

| IonuţR1995 explică (pentru LoveDee03):

Ca bine spui...happy!

| victorandrei a răspuns:

Alte simptome? este grasa? daca te uiti la ea din profil i se vede gusa?

| IonuţR1995 explică (pentru victorandrei):

Si eu cred ca s-a ingrasat ca are pieptu ala mare laughing. Dar nu stiu de ce thinking Toti 4 au aceeasi dieta, toti mananca aceleasi seminte...

| victorandrei a răspuns (pentru IonuţR1995):

Pai depinde cat mananca, am avut 20 de perusi, acum mai am 11 dintre care o femela este grasa si la fel, oboseste repede, nu este recomandat dar totusi... nu poti sa ii tii nemancati, asa ca cel mai bine o pui la exercitii fizicehee hee, cateva minute pe zi o faci sa zboare

| IonuţR1995 explică (pentru victorandrei):

Pai. Eu le curat custile odata la 2 zile. si ii scot pe toti 4 iar pe ea dupa ce spal alea o alerg juma de ora sau chiar o ora dupa ii prind si ii pun in cuscahappy.

| victorandrei a răspuns (pentru IonuţR1995):

Aaa, eu ii tin in bucatarie tot timpul, numai noaptea la colivie :d

| NagatoTenseiHD a răspuns:

Ii trebuie vitamine.Nu mai are putere si nu mai poate sa zboare.Mi s-a intamplat si mie.