| goblinuldansatordincalcaie a întrebat:

Hei, am o intrebare pentru cei care se pricep la aparatele foto. Am un aparat DSLR Sony care e model mai vechi si nu mai am acumulatorul sau incarcatorul pentru acumulator, le-am pierdut... Se poate cumva sa incarc camera prin usb cu un cablu VMC-MD2? Sau daca imi iau un acumulator cat m-ar tine bateria?

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce model e?

| goblinuldansatordincalcaie explică (pentru NLS):

E Sony DSC-H50. Nu se mai gaseste de cumparat si nici componente de ale sale in afara de acumulator care se vinde doar la eMAG.

| NLS a răspuns (pentru goblinuldansatordincalcaie):

Acela nu-i DLSR.
E bridge (intre compacte si DSLR)
Am si eu ceva si mai arhaic de atat, un bridge din clasa entry level.
Inca functioneaza, dar nu am mai folosit-o: DSC H3.

Dar ma intreb: cum poti crede ca o camera foto functioneaza fara acumulator? Asa se deduce din enuntul tau, ca NU il mai ai. In aceste conditii, NU ai ce incarca nici cu acel cablu.

Acumulatorul original tine pentru aproximativ 300-320 poze, in functie de conditiile in care folosesti aparatul (timpul de stingere automata a ecranului, butonarea meniului, review pentru cadrele deja trase...). (la pagina 36, din testele lor reies 360, dar iti zic din experienta ca nu ai cum sa scoti acel numar)

https://www.sony.jp/cyber-shot/emdown/data/H50_im_GB.pdf

| goblinuldansatordincalcaie explică (pentru NLS):

Nu ai inteles bine ce am zis, eu ma refereamla situatia in care daca cumpar un acumulator care se descarca la un moment dat si spuneam ca dupa ce s-ar descarca acumulatorul poate e posibil sa incarc aparatul foto cu un cablu. Atunci daca era posibil sa il incarc cu un cablu special, puteam sa am o baterie portabila din care sa incarc aparatul foto cand plec undeva. Nu mai am bateria sau alte accesorii pentru ca na, nu e vorba de un model nou laughing
Nu ma pricep prea mult la aparate foto si am cautat pe net putin dar nu am gasit inca o clasificare clara si explicita a aparatelor, am inteles ca sunt alea compacte, DSLR-uri si Mirrorless, insa mai caut sa inteleg.

Totusi voi cumpara o camera noua, una la care sa am toate componentele de la cabluri, baterii, husa, trepied si ce o mai fi.
Ma gandeam la un model tot ca asta pe care il am : Sony DSC-H300. Am gasit pe YouTube multe unboxing-uri si review-uri si mi se pare destul de ok. Ce ma dezamageste putin e faptul ca la DSC-H300 ecranul e fix, iar la al meu e mobil si asta e un avantaj in cazul in care vrei sa faci o fotografie de deasupra capului sau de jos.
Mersi pentru link.

| NLS a răspuns (pentru goblinuldansatordincalcaie):

O sa ma uit exact cum arata cablul meu, daca il gasesc pe aici.
Si o sa incerc sa o incarc la PC.

Clasificarea corecta e:
Compacte
Bridge (ca al tau.)
SLR (aparatele profi sau semi profesionale...din era cu film)
apoi D-LSR (cele actuale, cu card de memorie)

Mirorrless sunt o "subspecie" derivata din DLSR, in care lipseste oglinda si pentraprisma, ca atare, permit o constructie mai compacta, si ofera auto-focus mai rapid, mai ales in modul LiveView (cu ecranul pornit).
Si sa nu uitam de continuous shooting, mult mai rapid decat la DSLR.
Insa calitatea imaginii nu e mai buna decat la un DLSR. DSLR-urile raman in picioare.

https://goo.gl/images/sn9NrX

Tehnologia mirorrless a fost inventata de Sony, dar actualmente au cumparat si alti producatori patentul: Panasonic, Olympus, Fujifilm de exemplu.

| goblinuldansatordincalcaie explică (pentru NLS):

Am gasit si eu despre clasificarea lor, mersi mult pentru informatii.