| DracusorImpielitat a întrebat:

Hei, are ceva daca mi-am spalat pisica cu sampon head & shoulders? i-am facut alaltaieri dus si samponul de pisica a expirat, asa ca am folosit sampon de om. parul nu ia mai cazut asa de tare si era mai pufos si mirosea frumos. pisica e corcitura siameza maidaneza si vreau sa stiu daca e vreo problema.

Răspuns Câştigător
| Asfgrhr a răspuns:

Nu are nimic! eu imi spal catelusa in fiecare saptamana cu sampon pentru om si nu are nimic. la inceput:"dupa cum ai spus uh" o sa ii cada fffffoarte putin par, deoarece nu este obisnuita fiind prima data, dar dupa aia nu ii mai cade absolut deloc.
eu imi spal catelusa cu sampon de un an de zile. si nu are nimic.
Ba chiar are blana mai pufoasa si miroase frumos mult timp!
Sper ca te-am ajutat! FUNDA plz!

| lu2211 a răspuns (pentru Asfgrhr):

O pisica e maidaneza numai daca a trăit afara fără stăpân. Altfel, se numește europeană.

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Este (probabil) mai scump. Poate ca samponurile de om sa provoace niste alergii datorita parfumurilor si altor substante din ele, dar cred ca pisicile nu sunt asa de sensibile.

| Jane_6633 a răspuns:

Depinde...Ai cam gresit facand asta deoarece ea se linge ( andreyutza500 cainii nu se ling, deci ei SIGUR nu au probleme daca ii speli cu un alt sampon ) si ia in organism toate toxinele din head&shoulders. Eu cunosc persoane calora lea murit pisica pentru ca a fost spalata cu sampon " de oameni"... Mai bine sa nu risti.
Sper ca am ajutat! Bafta!

| Valenttina a răspuns:

Pai depinde de pisica. Daca nu are pielea sensibila si ai zis ca nu a cazut parul nu are nimic.Numai eu zic sa nu te obisnuiesti sa o speli cu sampon de oameni (cum s'ar zicelaughing). Sunt la diferitele magazine sampon anumit pentru pisica. funda?:-p

| NitrowsDwt a răspuns:

Trebuie sa o speli cu sampon special pentru pisici altel ii poate cadea parul.

| Roxy a răspuns:

Andreyutza500 iti speli cam des catelusa.inteleg ca se murdareste dar ea are anumite grasimii ale pielii pe care tu i le distrugi prin spalare excesiva cu shampon dur(pentru oameni)grasime care o protejeaza de frig(desi nu cred ca e cazul)sau de iritatii.
Pana si oameni au acea grasime speciala care ne protejeaza de praf, bacteri si alte chestii.In fine.
Nu are nimic daca ti-ai spalat pisica cu shampon de om.Chestia ii sa nu o speli prea des deoarece nu e indicat de catre medicul veterinarhappy

| sarcasmuser a răspuns:

Nu e recomandat sa speli animalele de companie cu sampon destinat oamenilor deoarece contine substante daunatoare. (sfatul medicului veterinar)...asa ca ar fi mai bine daca ai continua sa-ti speli pisica tot cu sampon pentru animale.

| kaBooMx a răspuns:

Nu e nici o problema. Probleme ar fi daca ai spala-o cu ceva expirat sau toxic pentru piele, pentru ca daca se va linge, substanta va intra in gura. Funda?

| Iuli_9028 a răspuns:

Nu e nicio problemawinking stai linistita

| ioana02 a răspuns:

Eu nu cred ca asta e o problema.Imi spal pisicile cu samponul meu tot timpul si asa cum spui si tu, blana lor este mult mai matasoasa si stralucitoare.Trebuie doar sa ai grija sa nu inghita spuma de la sampon.winking

| doctoruldurerii a răspuns:

Dar te-ai intrebat ce se intampla daca te speli TU cu sampon pentru pisici? smug