| NoNamesec a întrebat:

Hei, salut TPU, mai nou mi-am luat si eu un Amstaff si vreau si eu daca se poate niste pareri avand in vedere ca acum la 4luni si 2 saptamani are 11-12kg,inaltimea nu am avut timp sa o aflu. Ceva sfaturi despre cum ar trebui sa o ingrijesc, tip de granule, timpul alocat la plimbarea zilnica sau o data la 2zile... orice m-ar putea ajuta va rog.

2 răspunsuri:
| GirlOnline81 a răspuns:

Te-ai ales cu un caine pe cinste! Amstaff este o rasa superba, foarte jucausa si foarte loiala, dar si cu instinctul de a-si proteja familia.
Cu ce tip de granule il poti hrani nu stiu, cat despre plimbare sigur ca ar trebui sa-l scoti zilnic, dar nu plimbari foarte lungi - au probleme cu inima, mai ales cand sunt in stadiul de "puppies".

| DanielCD a răspuns:

1. Carnet de sanatate si de urmat instructiunile medicului veterinar.
2. Mancare special pentru varsta catelului(junior/adult) dozata conform indicatiilor de pe ambalaj(sau la recomandare medicului veterinar).
3. Stabilirea unui program ZILNIC cel putin de 2-3 ori, pentru plimbare/joaca.( obligatoriu pungi pentru fecale)
4. Dresaj(numai cu lesa, nu ham sau alte accesorii). Apeleaza la cineva specializat, macar pentru miste indicatii. Cum il cresti asa se va comporta toata viata
5. RESPECTA cainele/rasa ca atare; e un animal fie de companie, de paza, utilitar etc; adica fara lupte, batjocora( adica sa-l ingrijesti, loc de somn, apa proaspata, mancare), fara basme cu lanturi de gat sa faca "muschi"!
Trateaza cainele cu respect si vei avea parte de acelesi respect.
https://ro.wikipedia.org/wiki/American_Staffordshire_Terrier