| anonim_4396 a întrebat:

Am un catel. Si... stau cu el in camera, iar de fiecare data cand vine mama acasa spune ca pute. Eu spal catelul o singura data la vreo 4-5 zile mai ales acum ca vine iarna si nu vreau sa raceasca. Si mamei mele ii place de el si tine la el, dar vrea sa-l duca la bunicul meu ca spune ca pute. Nu face in casa catelul. E cuminte dar eu nu simt cand pute. Ce pot sa fac ca sa nu-l duca mama la bunicul?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
E posibil ca, catelul tau sa faca pipilica pe ascuns pe covoras si tui sa nu stii.
Soare-l afara cat mai des, asa isi face nevoile si se aeriseste si el.
Sterge in camera mereu, eventual sa ai un odorizant.
Explica-i mamei tale ca te-ai atasat prea mult de catelus si ca vei suferi daca te va desparti de el.
Demonstreaza-i ca vei avea mai multa grija de el si nu o sa mai aiba probleme mami tau cand intra in camera.
O seara bunahappy

4 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Poti sa il speli si zilnic. Animalele au fiecare miros specific. Daca mama ta e sensibila la acel miros, ii va parea mereu ca pute.
Daca nu vrea sa incerce sa se obisnuiasca cu el, nu prea ai ce sa ii faci.

| Lawliet14 a răspuns:

E superb!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa il speli o data la doua zile si sa il usuci imediat cu feonul, dupa care acoperal cu o paturica si nu va raci, in plus incearca sa il tii numai in camera ta si la plimbare il scoti de 3 ori pentru a-si face nevoile. Daca e nevoie incepe sa plangi pentru a il pastra. Daca e cel din imagine e adorabil. happy

| fpr139 a răspuns:

Mă tem că printre soluţii s-ar enumera impunerea cu forţă, deoarece deseori depinde în principal de persoană.
Aşa şi eu, am un simţ olfactiv dezvoltat, şi simt orice simplu miros care trece, şi mă dezgustă de x10 ori mai grav decât pe o persoană normală.
Ai putea încerca să îi schimbi balsamul, înlocuindu-l cu unul care să îi schimbe mirosul. Dar problema e că şi câinii sunt pe asemenea, şi l-ar putea deranja, şi i-ar putea provoca chiar o alergie.
Deci metoda principală ar fi testarea unor noi soluţii, ori negocierea cu mama ta.
Eu când eram mic, şi vroia bunicul să taie cocoşul preferat mie. l-am luat în braţe şi m-am pus pe plâns.
Dar desigur, aveam 9 ani. laughing
Ideea e că totuşi, părinţii cedează uşor la soluţii de genul, şi ai putea încerca şi puţină 'milogeală'. happy