| IustinaMelisa a întrebat:

Perusa mea a facut 2 oua.Primul ou am observat ca i-a dat o crapatura mica in spate, dar credeam ca asa e el.Astazi cand l-am scos era o crapatura si mai mare asa ca l-am scos de acolo si a mai ramas celalalt care sprer sa nu se mai sparga.Ma uit in cuib doar dimineata cand ii scot si seara cand ii duc inapoi pe hol.Din ce cauza l-a spart? sad RASPUNS Urgent!

Răspuns Câştigător
| KinderBeeeib a răspuns:

Buna! Unele femele perus obisnuesc sa isi sparga propriile oua (este un act de respingere) in special daca tu ai obiceiul sa umblii des in cusca. Mai exista si situatia in care femela sparge ouale ca sa le manance continutul dar, din descrierea ta, nu cred ca aceasta este problema.

Asadar, cand se apropie perioada in care femela ar trebui sa faca oua, nu mai baga mana in cusca. Limiteaza-te la a-i furniza hrana proaspata si apa si nu o atinge nici pe ea, nici cuibul ei. In general, evitarea totala a contactului cu femela si cuibul rezolva problema respingerii oualor. Daca nici asa nu se rezolva problema inseamna ca femela nu are "aptitudini materne" si este bine sa renunti la ideea de a avea pui de la femela respectiva.Vezi ce se intampla si cu celalalt ou.

1 răspuns:
| Sheele a răspuns:

Daca vroia sa il mamance o facea mai rapid, si se cauza lipsei de calciu. E posibil sa eclozeze, poate nu le-ai vazut cand le-a facut si au mai stat ascunse. Mai bine le pui la loc sau le bagi la incubator.