| Nayuky a întrebat:

Hei TPU.Voi avea o catelusa neagra,nu e de rasa si e de talie mica, si as vrea sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1)Nu stiu ce nume sa ii pun dintre Koharu si Miyuki.
2)Am nevoie de un site de unde pot afla cum sa o dresez,chesti de baza ca:,,sezi",,stai",,rostogolestete",, sus"(in 2 labe),, nu"(atunci cand ii spui c nu are voie ceva) etc.
3)Cum s o invat cat mai repede sa nu faca in casa, nu doar chestia cu plimbatul sau cu covorase spray sau pampers? Daca o plimb dimineata si seara cat timp ii va lua sa nu mai faca in casa?
4)Si o data la cat timp trebuie sa ii fac baie, dar cu sampon ca pe labute stiu ca trebuie spalata dupa fiecare plimbare.
Dau fundita.
Multumesc^.^^.^

Răspuns Câştigător
| iamhigh a răspuns:

Păi, ai putea să-i pui numele Miyuki, sună mai drăguț, părerea mea.
Eu mi-am dresat câinele acasă, fără site-uri sau ceva de genul. Pur și simplu îi dădeam să miroase o alună, o bucată de carne sau ceva de genul până când înțelegea ce trebuie să facă.
1* Pentru șezi bate-l încet cu mâna pe spate, și repetă de multe ori șezi lăsându-l doar să miroase o bucată de carne, sau ceva ce-i place.
2* Pentru dă lăbuța trebuie să îi ridici lăbuța să o ții în mână în timp ce spui " Dă lăbuța ", sau ceva de genul, dar te poți interesa și de pe internet.
Dacă nu vrei să facă în casă trebuie să îl plimbi de foarte multe ori afară pe zi, nu doar de două ori. Trebuie dus dimineața, după-amiaza și seara, eu pe al meu îl duc de 5-6 ori afară și are 8-9 luni. Când îl prinzi făcând în casă, sau când face îi dai o palmă, dar încet și îl duci în locul în care și-a făcut nevoiile repetându-i " Nu-i voie! ", al meu așa a învățat. Iar de spălat am auzit că nu e bine să-l speli de foarte multe ori. Eu știam că doar atunci când e foarte murdar.
Succes, să-ți trăiască. big grin

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Daca-i catelusa, da, Miyuki sună super (dar parca i s-ar potrivi mai bine unei pisicuțe, sincer). Si finut. Si asiatic! E chiar frumusel si interesant numele (probabil l-ai imprumutat tu de prin vreun anime laughing, altfel de unde să cred?)
Daca e micută, o inveti foarte usor comenzile ("tinerea de minte" e mai ...dezvoltată, n-are atatea necazuri pe suflet laughing ca unul bătrân, incat sa uite, dar trebuie repetat si exersat constant. Cand nu asculta, îi dai cu ziarul la fundulet (nu-l doare, dar nu o sa-i placa sunetul hârtiei, il va infricosa)
Daca nu o plimbi regulat, de doua ori pe zi, in casa iti va face, crede-ma!
Cu cat mai mult pipi pe jos, cu atât mai multi nervi si injuraturi...o sa acumulezi. sa-ti pui si un reportofon sa te inregistrezi rolling on the floor
Daca o plimbi dimineata si seara (dar nu cate zece minute dimineata si zece seara, ci cate o ora dim si o ora seara!)
Nu, nu o sa-ti mai faca in casa. Învata mai repede tehnicile decat un copil.
Baie poti sa-i faci si de doua trei ori pe luna, dar nu mai des.Vara. Iarna, mai rar si n-ai voie sa mai iesi cu el decat a doua zi! Labutele zilnic, dupa fiecare plimbare.
Altceva?

| Nayuky explică (pentru floresdemayo):

Da..chiar in seara in care am postat intrebarea ieri) am auzit numele la Bleach :))A da as vrea sa te interb ce parere ai de ea si daca la cumarata i s-ar potrivi numele..aiai nu e ea dar cam asa arata doarc ca nu are alb si e mai curata:))
http://www.youtube.com/watch?v=y6qliQhYXUE&feature=plcp

| R0CA19 a răspuns:

Nu-i pune niciunul din numele acelea... animalelor le trebuie nume din 2 silabe, ele nu raspund la nume lungi.

| monkeyr a răspuns:

Miyuki.suna.foarte.frumos.

site-uri.de.acest.gen.se.gasesc.pe.google.
tot.acolo.vei.gasi.si.informatia.despre.urinatul.in.casa.

depinde.de.rasa.pe.care.o.are.dar.daca.nu.este.de.rasa.ii.poti.face.odata.la.2-3.luni.

sper.sa-ti.fi.fost.de.folos!