| Sadop a întrebat:

Heii happy
As vrea sa-mi cumpar papagali si m-am gandit la perusi.
Sa-mi iau unul singur sau perechi? Argumentati.
Fundaaa!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Perusii si nimfele sunt cele mai sociabile pasari de acest gen.
Eu am 2 perusi, am avut prima data doar unul dar i-am mai luat o pereche si adevarul e ca de cand sunt 2 pe mine nu prea ma mai baga in seama,adica se ciugulesc,se''saruta'' cu ciocul amandoi,unde merge unul,merge si altul etc.
Un lucru e sigurbig grinaca vrei sa il faci prietenul tau si sa fie atasat de tine (nu la fel ca un caine iti dai seama, dar totusi el devine sociabil ca papagal) ia-ti unul singur dar daca vrei sa ai pereche si sa zboare impreuna sa cante, sa faca lucruri frumoase, amuzante, dragute si MAI ALES sa fie FERICITI si nu PLICTISITI! Ia-ti 2.
Daca nu ii oferi AFECTIUNE si ATENTIE papagalului singur el se va simti trist si plictisit.IN schimb daca sunt pereche, 2 sau mai multi, ei nu se vor simti tristi si plictisiti, nesimtindu-ti lipsa.

Sa ne anunti ce ti-ai luat.Sa ai grija de noul companion al tau.

love struck Te pup!

| florentina_9904 a răspuns:

Buna pai parerea mea ar fi sa iti iei o pereche pentru. vor fi mult mai fericiti si oricum daca iti unul poti sa il dresezi(sa il inveti trucuri)dar daca sunt doi nu vei putea succes!

| mona a răspuns:

Mai bine pereche pentru ca asa e mai bine pentru ei, nu se plictisesc, nu le e urat

| Morrígu a răspuns:

Pereche,ce ţie ti-ar placea sa fii singurul om intre animale?

| adishorMS a răspuns:

Pasarile NU nasc, fac oua din care ies pui vii si acest lucru te poate umple de bucurie vazand acel pui cum ciocaneste de zor croindu-si drum spre tine si spre lume
da unu sau doi :parerea mea ca dupa ce il bagi intr-o cusca merita macar o pereche
daca ai fii inchis intr-o inchisoare nu ti-ar trece mai usor cu o pereche langa tine?

| tracicus a răspuns:

Are un vecin papagal perusi si ce m-a impresionat ca daca murea unul din ei, perechea lui sera foarte trista si in general se imbolnavea.Perusi se inmultesc daca au cuib. singur sigur nu poate :d (funda)

| printisorul23 a răspuns:

Eu am unul, daca e unul singur invata sa vorbeasca, daca iei 2 vorbeste intre ei si nu mai repeta dupa tine, si daca vrei sa iti faca pui ia-ti 2 funda?batting eyelashes

| AdyHytPower a răspuns:

Pereche cel mai bine pentru a nu se simtii singuri

| Gogoshica94 a răspuns:

Daca stai mai mult pe acasa i-ati unul sa incerci sa il faci sa si vorbeasca daca nu i-ati pereche ca se deprima stand singur in colivie nebagandu-l nimeni in seama

| PapusicaPapusica a răspuns:

Daca vrei sa aiba urmasi poti sati cumperi pereche, dar daca nu poti sati cumperi unul.Depinde daca vrei sa vorbeasca iti ei papagal, iar daca nu-femela, dar in nici un caz sa nu-i pui oglinda la papagal caci va vorbi mai greu

| tudyeu a răspuns:

Mai bine ia o pereche deoarece un papagal singur nu se simte prea bine.

| TudyTza a răspuns:

Daca vrei sa vorbeasca ia-ti doar unul baiat dar daca vrei sa aiba pui ia-ti 2 happy funda?