| aidezz a întrebat:

Hello! Am un amstaff în vârstă de 3 luni. Face numai prostii, mi-a distrus atâtea lucruri din casă, nu doarme noaptea etc..ideea e ca el când mai face câte o porstie și nu înțelege "nu e voie" și continuă îi dau câte o palmă la fund (nu tare)și așa înțelege. Ma gândesc. oare o sa ajungă agresiv? Pentru ca oricât aș țipă la el nu se oprește din a face prostii…e singura metodă…

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Orice ai zice, el rămâne un câine activ, energic, inteligent, curios, chiar agresiv, care are nevoie de mult exercițiu fizic.

Și da, este printre cei mai agresivi câini așa că...

https://www.animaland.ro/caine-amstaff-rasa-nutritie-si-ingrijire/

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

În general, folosirea forței fizice, chiar și o palmă ușoară, nu este recomandată în educarea câinilor. Acest lucru se datorează faptului că poate genera frică sau agresiune, poate deteriora relația dintre tine și câinele tău și poate face învățarea comportamentelor dorite mult mai dificilă pe termen lung.

Iată câteva alternative la disciplinarea fizică:

Recompensarea comportamentelor pozitive: Încurajează comportamentele bune oferind recompense (mâncare, laude, jucării) imediat după ce câinele execută un comportament dorit. Acest lucru îl face pe câine să asocieze comportamentul pozitiv cu lucruri plăcute.

Redirecționarea atenției: Dacă câinele tău face ceva nedorit, încearcă să-i redirecționezi atenția către o activitate sau un obiect acceptabil. De exemplu, dacă roade mobilierul, oferă-i o jucărie de ros.

Ignorarea comportamentelor nedorite: Uneori, acordând atenție unui comportament nedorit (chiar și prin pedeapsă), îl poți întări. Dacă este sigur să faci asta, încearcă să ignori comportamentul nedorit și să recompensezi imediat ce se oprește.

Antrenamentul prin clicker: Este o metodă de antrenament bazată pe recompensă care folosește un sunet de clicker pentru a marca exact momentul în care câinele face ceva corect, urmat imediat de o recompensă.

Oferirea de activități fizice și mentale: Câinii tineri au multă energie. Asigură-te că amstaff-ul tău are suficiente oportunități de a face exerciții și de a se juca. Acest lucru îi poate reduce comportamentul distructiv.

Socializarea: Expune-l pe câinele tău la o varietate de oameni, locuri și situații pentru a-l ajuta să devină mai bine ajustat și mai puțin probabil să dezvolte comportamente nedorite.

Consulta un profesionist: Dacă întâmpini dificultăți în a gestiona comportamentul câinelui tău, este o idee bună să consulți un dresor de câini profesionist sau un comportamentalist veterinar.

Este important să ai răbdare și să înțelegi că educația unui câine tânăr necesită timp și consecvență. Abordând situația cu empatie și folosind metode de antrenament bazate pe recompense, vei construi o relație sănătoasă și de încredere cu câinele tău.

Uite alte detalii despre agresivitatea la caini: https://www.veterinarladomiciliu.ro/cainele-meu-a-devenit-agresiv/