| anonim_4396 a întrebat:

Hey
Acasa mai am 2 perusi, de la 5-6 ani, de care sincer nu prea am putut avea grija. Nu iti dai seama cand le e foame, sete si altele, asa ca nu le'am dat prea mare importanta, iar mama inca e suparata pe mine din cauza asta. S'ar putea sa nu mai aiba cine sa creasca catelul de la tara, care latra la toata lumea, iar eu vreau sa il iau in grija, are 5 ani, ceva corcitura cu lup si inca ceva, si e de talie mijlocie:

-Il pot obisnui cu viata de oras (in jurul blocului meu e multa iarba, si e ferit de strada. Stau intr'un cartier)?

-Cum pot aduce argumente parintilor, ca sa ii conving sa il luam? M'am gandit la cateva foarte bune, dar vreau sa imi spuneti ce credeti...Ar fi bine (atunci cand dau semne de refuz) sa le spun sa ma lase o saptamana - o luna, de proba, ca sa vada daca ma descurc? E ok?
Funda+vot!

Răspuns Câştigător
| vlad89c a răspuns:

De obicei, un caine crescut la tara, printre animale, cu iarba, pasuni, campuri, fara prea multe masini si galagie, nu se prea obisnuieste cu orasul, si-ar face in casa nevoile, cand ai iesi afara cu el, in opinia mea, ar fi foarte agitat si speriat de toate zgomotele si agitatia.
Te sfatuiesc sa nu il aduci la oras, mai ales daca stai la bloc.

| vlad89c a răspuns (pentru vlad89c):

P.S. daca ti-am fost de ajutor, nu ezita sa imi lasi o funda.

| Azµre a răspuns (pentru vlad89c):

Nu nu n-ai inteles el vrea sa-l aduca sa-l tina in fata blocului nu in casa laughing eu nu sunt de acord cu treaba asta oricum. Cum ai zis tu ar fi bine, dar crezi ca o sa il lase maicasa in casa? laughing slabe sanse

| vlad89c a răspuns (pentru Azµre):

Daca il tine in fata blocului iti poate lua adio, ce sa faca? sa il lege cu sfoara de un copac?laughing daca latra noaptea, se vor plange vecinii, iar ziua va mirosi a excremente, mai ales ca poate sa scape, si sa ajunga pe strazi.
Si daca latra la toata lumea, cum va fi cand vor trece pe langa el zeci de oameni, si mai ales multi oameni care isi plimba cainii...

| Azµre a răspuns (pentru vlad89c):

Eu ce zic laughing
Slabe sanse sa-l aduca la oras + ca un caine de tara nu il inveti la oras... eu stiu din propria experienta si stau la casa dar la oras si am adus un caine de la tara 3 ani a latrat ca un cretin pana s-a invatat. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Cine nu7 a inteles? Tu sau Vlad?! phbbbbt

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu imi cer scuze

| vlad89c a răspuns (pentru Azµre):

Da, asta am scris si eu in primul raspuns...

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Asta nu latra de aiurea (sper eu), latra doar la oameni rai, si la tine laughing, in rest n-are treaba ...Acuma depinde si ce rasa era catelu ala a tau. Si la tara nu il las, nu vreau sa moara pe mormant acolo...

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Nu'i nimic, si, apropo, sunt o baba laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce ai cu limba romana?
"nu7"

| anonim_4396 explică (pentru vlad89c):

Agitat si speriat de sunete nu cred ca ar fi. E foarte liniste la noi la bloc, exceptand cateii de pe deal. straight face

| vlad89c a răspuns (pentru anonim_4396):

A apasat si el o tasta in plus din greseala, vai ce mare lucru.

| vlad89c a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca crezi ca e bine ceea ce faci, ok, dar cu partea cu facutul nevoilor? cum planuiesti sa il inveti ca trebuie sa il scoti tu afara, si sa nu si le faca in casa?\
In plus trebuie periat, zgarda de purici si multe altele.

| anonim_4396 explică (pentru vlad89c):

Pai normal, atunci cand apesi pe butonul "trimite"sau"raspunde" iti apare o fereastra si iti spune clar, sa te mai uiti macar putin peste propozitia pe care aveai de gand sa o scrii.

| vlad89c a răspuns (pentru anonim_4396):

S-o fi grabind...happy

| anonim_4396 explică (pentru vlad89c):

Pai o sa ma trezesc pe la 7 fix, sa il scot afara juma de ora (ma trezesc de obicei la si un sfert, si ma pregatesc in 5 minute, chiar daca sunt fata) apoi il las acasa, plec la scoala. Termin in fiecare zi la 2 asa ca atunci cand ajung acasa o sa mai stau 1 ora 2 cu el. (de obicei asta fac intr'o zi obisnuita, dupa ora 2, numai ca voi avea catelul cu mine) si seara, cand e cel mai frumos de plimbat un caine, asta cam 3 ore. Prietena mea are si ea catel, asa ca ii vom scoate impreuna. O sa cumpar un fel de pampersi pentru catei (are prietena mea). Au un fel de miros care atrage cateii sa isi faca nevoile afara. Oricum, sper sa il invat sa faca afara, insa sunt dispusa sa curat dupa el, daca asta implica ingrijirea lui. Cand o sa il luam ii voi face o baie cu sampon anti'purici, si o sa ii pun zgarda anti purici. Cam atat, cred... happy

| anonim_4396 explică (pentru vlad89c):

Pai o sa ma trezesc pe la 7 fix, sa il scot afara juma de ora (ma trezesc de obicei la si un sfert, si ma pregatesc in 5 minute, chiar daca sunt fata) apoi il las acasa, plec la scoala. Termin in fiecare zi la 2 asa ca atunci cand ajung acasa o sa mai stau 1 ora 2 cu el. (de obicei asta fac intr'o zi obisnuita, dupa ora 2, numai ca voi avea catelul cu mine) si seara, cand e cel mai frumos de plimbat un caine, asta cam 3 ore. Prietena mea are si ea catel, asa ca ii vom scoate impreuna. O sa cumpar un fel de pampersi pentru catei (are prietena mea). Au un fel de miros care atrage cateii sa isi faca nevoile afara. Oricum, sper sa il invat sa faca afara, insa sunt dispusa sa curat dupa el, daca asta implica ingrijirea lui. Cand o sa il luam ii voi face o baie cu sampon anti'purici, si o sa ii pun zgarda anti purici. Cam atat, cred... happy

| anonim_4396 explică (pentru vlad89c):

Dap, chiar ma grabeam blushing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scuza-ma. Eu nu sunt perfectionista de fel.winking

| Azµre a răspuns (pentru vlad89c):

Ii face o deparazitare, zgarda cum spui tu acum depinde cum are grija de el de invat o sa il invete mai greu ca deja are 5 ani dar cu rabdare se poate numai parintii sa fie de acord...

| vlad89c a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar sa se acomedeze cainele, vecinii si parintii, si tu sa rezistihappy.

31 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Ai probleme cu capul?
Tu nu meriti sa ai nici pesti, la colivie trebuie sa aiba 2 castronele, unul pentru mancare si unul pentru apa.
Cum sa aduci cainele? Sa faca galagie, sa deranjeze vecinii si sa-l otraveasca sa moara sau sa cheme hingherii?
Si ce, crezi ca va sta acolo in curtea din fata blocului? laughing
Mai ai de crescut mult.

| anonim_4396 explică (pentru MeimeiPinguinu):

Wa da unde am spus ca il tin AFARA? Si cu perusii, e alta chestie. Le pun mancare, si nu a murit nici unul la mine in casa. Mama s-a suparat ca le fac doar o data pe saptamana curatenie, din cauza ca mai mult stau afara decat in casa, da ma rog, si tu si Rossalinda10 ati DEVIAT de la intrebare. Si plus de asta, nu il tin in casa la voi, pe capul vostru sau ceva de genu, nu? Si esti tu in masura sa hotarasti ceea ce merit eu sau ceea ce nu merit?! Chiar nu inteleg, esti cumva tata?

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai draga, invata tu sa te exprimi mai bine daca spui ca noi am deviat de la intrebare : "de care sincer nu prea am putut avea grija. Nu iti dai seama cand le e foame, sete si altele, asa ca nu le'am dat prea mare importanta"
Chiar nu meriti daca nu stii sa ai grija de un perus mic.Ce sa mai zic de tine.
Eu nu cred ca nu ai o jumatate de ora libera pentru a te ocupa de ei.
E greu sa le lasi mancare si apa in colivie? Sa cureti colivia odata la 2-3 zile?

| anonim_4396 explică (pentru MeimeiPinguinu):

Nu'i greu frate, pardon, DRAGA, am spus ca e?!
Cand eram mai mica ii scoteam din colivie toata ziua, si mama ma certa din cauza asta, si acum e suparata ca nu ii mai scot. Le las mancare. Ei se duc acolo, baga ciocu si o imprastie pe toata. Dintr'o cutiuta din aia care e full ramane mai putin de un deget, restul o arunca ei pe tavita aia de jos, sub gratii, unde ajunge fix in gainat. Cand mama ajunge acasa normal ca gaseste aproape tot gol acolo, si e suparata pe mine+ ca la ora 6 ei canta de rup toata casa, chiar daca ii acopar cu toate paturile, cas a nu vada lumina, si le pun si o tona de mancare, ca sa nu mai cante, tocmai de asta ma gandesc sa ii dau.
Si scuze, draga, m-am exprimat gresit, si nu, nu am probleme cu capul, da na, ce pot sa mai cer?
Inca mai cred ca ai deviat de la intrebare, care apropo, era :
"
-Il pot obisnui cu viata de oras (in jurul blocului meu e multa iarba, si e ferit de strada. Stau intr'un cartier)?

-Cum pot aduce argumente parintilor, ca sa ii conving sa il luam? M'am gandit la cateva foarte bune, dar vreau sa imi spuneti ce credeti...Ar fi bine (atunci cand dau semne de refuz) sa le spun sa ma lase o saptamana - o luna, de proba, ca sa vada daca ma descurc? E ok?".

Eu intrebam daca ar avea " conflicte" perusii cu catelu, nu daca am grija corespunzator de perusi.
CE sa mai spun? Inchei la fel cum ai inceput tu subiectul. Ceau

| Azµre a răspuns:

Datorita oamenilor ca tine se umple orasul de caini vagabonzi... lasa-l acolo in durerea lui la tara nu-l mai aduce la oras sa ne faca noua viata un calvar sa ne muste pe strazi ca asa ti s-a pus tie pata.

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Da vreau sa'l tin in casa. Unde am spus ca il tin afara? In jurul blocului e mjulta iarba, ca sa il plimb, nu ca sa il las acolo. DE caini d'astia sunt si eu satula, am destui care latra la 3 noaptea, de nu pot dormiSi in durerea lui la tara nu am un sa'l las. Nu stiu cat mai are de trait stapanu lui...)bunicu meu)

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa spune mosule ca vrei sa-l tii in asa am inteles ca afara in jurul blocului cum fac multi de astfel... vezi ce zic partintii sa fie de acord acum thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Discriminare la prima vedere.Cum sa nu ai grija de perusi. Daca nu esti in stare sa ai grija de niste papagali atat de draguti.Am avut si eu doi perusi, femela si mascul.Eu i-am ingrijit cu atentie.Le dadeam de mancare, apa, le faceam curatenie de fiecare data cand era nevoie, ii scoteam din colivie de trei ori pe zi, le spalam colivia o data pe luna.Pana cand mi-a murit femela. Drept spun ca incepuse sa se ingrase, desi nu manca deloc mult deoarece nu o lasa masculu. Apoi am aflat. Avea un ou.Eu nu am stiut si nu i-am pus cuibul si a murit cu oul in ea. Apoi am inceput sa ma interesez foarte mult despre perusi ca sa nu il pierd si pe celalalt. Oricum...Tu vrei catel dar nu poti avea grija de niste papagali.NU ITI LUA CATELUL! Nu e recomandat la bloc.Ramai la papagalii tai si sa ai GRIJA DE EI!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Gasesc vreoun raspuns la intrebarea mea in mesajul tau? NU! Si cand am specificat ca am perusi, intrebam daca s'ar "impaca" unu cu altu, daca sa'r intelege, sau daca se bat laughing. Iti spun si tie ce i'am spus si lui mei mei pinguinu, da nu mai am timp sa scriu din nou, sau sa copii, asa ca citeste tu de acolo. E pentru aman2!winking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si apropo, informativ, asa, Nu se murdarea colivia aia spalata doar o data pe luna? Ca ai mei o murdaresc in nici jumatate de ora. Pana si barele alea sunt murdare. Si crede'ma, le spal ca lumea, da tot se murdaresc.
Si da, am grija de ei. Vara. :\
Glumesc laughing