| mikiscence a întrebat:

Hey...am o problema...am catel mic de 45 zile...la cate luni pot sa incep sa-i fac baie? pot sa-l scot afara chiar daca nu e ink vaccinat? offff

8 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Offffffffffffff...este tare micut, nu ai spus ce rasa este, scoate-l afara, cu lesa, il plimbi numai pe partea stanga de la inima, te simte mai aproape, daca vezi un caine mai mare ia-l in brate, nu, fara baie, strege-l cu o carpa umeda daca s-a murdarit, este tare micut, mergi la o farmacie veterinara persoanele care vand produse pentru animale sunt de specialitate, te vor indruma corect in ceea ce trebuie sa faci.

| Annitu a răspuns:

Yo zic ca poti sa incepi sa-i faci baie...tongue

| FearNoEvil a răspuns:

Pana nu-l vaccinezi nu e indicat sa-l scoti afara. Daca totusi scoti nu-l lasa sa intre in contact cu alti caini (mai ales maidanezi) deoarece acestia pot fi putatori ai unor boli (parvoviroza, etc.) care sunt de cele mai multe ori fatale. In privinta baii nu cred ca are rost sa-i faci baie deoarece nu cred ca e asa murdar (doar in cazul in care l-ai gasit pe strada). Baie se face cel mult odata la 2-3 saptamani (nu e carpa sa-l speli odata la 3 zile big grin). In rest... odata ce i-ai facut vaccinurile e bine sa-l lasi sa socializeze cu alti caini (chiar daca la inceput o sa-i fie frica de ei, cu timpul prinde curaj). Faza cu facut in toata casa e ceva normal cica isi marcheaza teritoriul laughing(ar fi indicat pana il inveti sa faca numai afara sa scoti covoarele din casa laughing).

| hugin a răspuns:

Nu-l scoate afara daca nu e vaccinat. Asa poti sa-l omori cel mai usor. asteapta si tu sa-i dai primul vaccin si dupa aia il scoti cat vrei tu. Cat despre baie asteapta pana are 2 luni.Cand incepi cu baile sa nu exagerzi maxim 1 - 2 bai pe luna.

| Irina a răspuns:

Am si eu un catelus, primele 2 luni nu am avut voie sa il scot din casa pana nu a facut ultimul vaccin din perioada aceea, chiar la 10 zile dupa el. Iar baita e recomandata cand mai creste putin, prin iulie-august cam asa.

| mikiscence explică:

Este un bichon-el maltez...scump si dulce...si face pipi in toata casa happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija cind il bagi in cada, sa-i tii nasul deasupra apei rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mare grija sa faci vacunu cat mai repede sa nu faca jigodie