| deea0008 a întrebat:

Am un catel de 2 luni si as vrea sa stiu cand am voie sa il scot afara si sa ai fac baie.

Răspuns Câştigător
| Miranda27 a răspuns:

Poti sa-l scoti afara dupa peroioada vaccinarilor, daca il scoti in timpul vaccinarilor sau inainte de acestea, poate lua diferite boli (nu poti sti niciodata ce caine bolnav a trecut prin fata blocului, prin parc, etc). Dupa perioada vaccinarilor (in jur de trei luni) nu va mai putea sa ia boli. Sa nu ii faci baie acum, in perioada vaccinarilor, deoarece ar putea sa se raceasca (apoi va fi destul de rau: nu-i mai poti continua vaccinurile, ii trtebuie poate medicamente, va fi destul de costisitor). Stiu pentru ca si eu am un catelus de 2 luni si asa mi-a spus medicul veterinar happy. Funda happy?

| RedNose a răspuns (pentru Miranda27):

Cainele trebuie scos afara dupa terminarea schemei de vaccinare fiindca exista parvoviroza, care este o boala mortala, exista sanse mici de vindecare daca s-a infectat. Pentru aceasta boala se fac 3 vaccinuri, dar abia la al 3 lea vaccin de parvo cainele este imunizat pentru aceasta boala, de aceea trebuie puiul scos abia dupa 3luni.

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

De scos afara poti dupa terminarea schemei de vaccinare, in jur de 3 luni.
De facut baie, cred ca tot cam atunci.

| Annä_Anné_1997 a răspuns:

Baie iti poti face dupa 4-5 luni.