| Cristian_Nicolae_Constantin_1996 a întrebat:

Hey! Am si eu un catelus din rasa Pug/Mops, are 7 saptamani ( de o saptamana l.am adus acasa) si as vrea sa stiu daca este normal sa faca treaba mare mai moale (ca un gel, de mancare trebuie sa ii dau pana face 8-9 saptamani doar crochete pentru catelusi inmuiate putin in apa) si mai am o problema... face peste tot prin casa...cum as putea sa il invat sa faca doar pe covorasul special(pampers pentru catei)? Funda big grin big grin

Răspuns Câştigător
| AniPet a răspuns:

Eu zic ca l-ai adus putin prea devreme acum o saptamana avea 6 saptamani si un catel ar trebui sasi paraseasca mama cam la 8 luni.eu zic ca ar trebui sa il intrebi pe doctor iti va da cel mai bun sfat.cat despre cum sal inveti sa faca intr-un singur loc (incearca intai cu ziar)pune ziare peste tot in baie(in cea mai mica camera din casa ca sa nu faci mare deranj)si cand este ora de treburi(catei mici fac cam la aceeasi ora)il duci acolo si el o sa faca cu timpul micsoreaza zona de ziar si o sa vezi ca el o sa se restranga pana o sa se obisnuiasca cu ziarul si o sa devina un obicei

| Cristian_Nicolae_Constantin_1996 explică (pentru AniPet):

Catelusul este luat de la pet-shop si la 6 saptamanii esti varsta perfecta de al despartii de mama si de restul puilot. Merci de sfaturi!

3 răspunsuri:
| Icar25 a răspuns:

Este normal sa aiba diaree este din cauza perioadei de acomodare, cat despre hrana sfatul meu este sa nu le mai amesteci cu apa eventual poti adauga peste bobite continului unui plic de hrana umeda (pedegree, belcando).Cat despre covorase eu iti recomand covorasele de la 8in1 sunt cele mai bune de pe piata (dupa parerea mea) sau tot de la 8in1 mai gasesti un spray cu niste hormoni care o sa il atraga la covoras.
PS: Belcando mai are si conserve cu hrana pentru juniori panala 8-9 saptamani poti sa ii dai numai conserve.

| Adytzzu_4417 a răspuns:

Cel mai bine du-te la un medic veterinar, ei stiu cel mai bine