| JammyBrooks a întrebat:

Hi TPU!
sunt pasionata de fotografie.As vrea sa fotografiez iepurele,in habitatul lui natural.Dar problema mea este ca nu stiu unde as putea gasi un cuib de iepure salbatic. Locuiesc la tara, la munte.Aici sunt zeci de paduri, dar si campuri.Pe unde as putea gasi un cuib de iepure salbatic. Daca ar fi cu pui ar fi si mai bine.Am aparatura necesara, aparate cu senzor de miscare si camere profesioniste.

2 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Salutări!
dacă sunt multe câmpuri şi păduri, de ce ai ezita să faci o mică plimbare de acolo? mulţi ierpuaşi trăiesc pe câmp, dar şi prin păduri sunt.caută cu atenţie, sigur o să găseşti câţiva, sau, în cel mai rău caz, unul.ai grijă totuşi. apropie-te încet de el, fără să se sperie de tine.sau fotografiază-l când nu este atent la tine. apoi pleacă.
succes!

| Jardelin a răspuns:

E greu! Iepurele salbatic (Lepus Europaeus) este un animal nocturn. Asat inseamna ca ziua sta cuminte undeva intr-un mic culcus pe sol (se numeste cobru) iar noaptea e activ. Niciodata culcusul nu este acelasi. Doar in perioada in care are pui, femela se intoarce sa-si alapteze puii la cuib.

Asadar, pentru a monta aparatul in preajma unui cuib va trebui sa colinzi cimpurile (la munte si padure densitatea e mai mica) si sa ai norocul sa dai peste un cuib cu pui foarte mici.

Ar mai fi o posibilitate, daca ai aparatura de observare cu IR sa stai undeva linga un cimp citeva nopti si sa urmaresti activitatea iepurilor, poate asa iti dai seama unde ar putea fi un cuib.