| DeeaD1 a întrebat:

La iarna imi iau un catel de o luna si nu stiu de la ce varsta trebuie sa ii fac baie sau la ce interval de timp trebuie sa ii fac baie.Va rog ajutati-ma.E important!

Răspuns Câştigător
| Alex4322 a răspuns:

1`.Puiul trebuie sa stea minim 6 saptamani la mama sa.
2.Baia se face dupa efectuarea vaccinurilor daca nu ii vei distruge blanita.
3.Nu il spala cu sampon pana la varsta de 6 luni, pentru ca ii vei distruge blana si se va scarpina pentru ca il va manca pielea.
4.Baia se face la interval de 1 luna.
5. Dupa ce vii de afara cu patrupedul e indicat sa il speli pe labute.
6.E indicat sa scoti patrupedul afara dupa efectuarea vaccinurilor.
7.Dar daca ai curte il poti lasa sub supraveghere vreo 30 minute, dar sa aiba mai mult de 2 luni.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce iti iei de o luna? Nu stiai ca puiul trebuie sa stea cu mama pana la cel putin 6 saptamani? Daca il iei asa de devreme vor apare in timp boli si alte chestii, mai ales daca e iarna. Ma rog...
Eu i-am facut prima data yorkshire-ului meu la 8 sau 9 saptamani. Iar acum are 5 luni si ii fac saptamanal happy

| Alex4322 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ii faci bae saptamanal blana i se va face urata si il va manca pielea

| DeeaD1 explică:

Nu stiam ca patrupezii trebuie sa stea 6 saptamani.Multumesc pentru informare.Merge daca ii iau biberon si il hranesc eu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeeaD1):

Da, merge

| DeeaD1 explică:

A atunci e bine. Abia astept sa il iau, multumesc pentru raspunsuri.

| Sara67 a răspuns:

Poti sa-i faci baie la 2 saptamani dar trebuie sa-l perii in fiecare zi asa isi mentine blanita curata