| Allysa0130 a întrebat:

Maine Vreau sa imi cumpar o pisica persana. Si as vrea sa stiu ce ar trebui sa ii fac pentru a o acomoda mai repede? Am doua optiuni sa iau una de 3 luni si una de 6 saptamani. Oare care se va acomoda mai repede? Voi ce sfat imi dati?
Si in principiu cum ar trebui sa ma comport cu ea pentru ai face mai usoara acomodarea?
Daca aveti persana...ati putea sa imi spuneti si cum o ingrijiti si ce ii dati sa manance!
Multumesc!
P.S. : Este prima mea pisica straight face big grin

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mancare pentru juniori Purina Pro Plan, Leonardo, Hell, Royal orice in afara de Whiskas si alte firme cu doar 4% carne care sunt gheare, pielite si alte resturi. Nimic bun.

Eu as opta pentru 3 luni, dar acum depinde si de tine, daca o ai de la 6 saptamani poate reusesti sa o educi mai bine sa nu muste si asa mai departe.

Iar ca sa se obisnuiasca trebuie sa o lasi sa inspecteze casa, initial o sa se ascunda undeva la intuneric. Eu as zice sa o duci initial intr-o camera unde n-are prea multe ascunzatori si sa-i dai jumatate de plic de hrana umeda pentru juniori sau putin laptic ca sa se simta ca acasa. Dupa las-o sa inspecteze casa.

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Ia-o pe cea de 3 luni ca se va acomoda mai usor, mangai-o mult si da-i manfare de pisici mici(junior) wiskas ar fi de preferat.fa-i si un culcus cald si moale si obisnueste-o acolo.
bafta cu pisica

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Cu cat e mai mica, cu atat se acomodeaza mai repede, dar la 6 saptamani parca e prea mica, e si sensibila la varsta asta, trebuie sa o ingrijesti aproape toata ziua, si cum e si prima ta pisica, te-as sfatui sa o iei pe cea de 3 luni!
de ingrijit, ii poti da mancare normala, granule, cat e mica e bine sa-i dai si lapte, iar dimineata poti sai dai cate un pliculet de KITEKAT!

SUCCES!

| Andaw a răspuns:

Nu am persana.Dar si eu am o pisicuta. Trebuie sa o ei pe cea de 3 luni.Ai incredere in mine si mama mi-a zis laughing Adica nu stiam eu happy.Sa i dai de mancare niste crochete. Sa nu fie prea mari crochete ca i am dat si eu motanului meu si nu a mancat. Pai trebuie sa te comporti bland cu mangaieri si sa nu o ei in brate sa o zapacesti ca nu o sa mai vina niciodata la tine. Mi s-a intamplat. Pai nu poate veni pai repede comanda (DACA LA ASTA TE REFERI) Trebuie sa astepti linistita si cand nu te astepti va veni happy Sper ca te-am ajut si imi dai Funda te rog sunt noua pe TPU happy

| andrutza2013 a răspuns:

Eu zic sa ti-o iei pe aia de 3 luni pentru ca aia de 6 saptamana incamai trage la mama ei. Asta parerea mea.

| DEXTER666 a răspuns:

Buna! Sunt bucuros sa te ajut pentru ca am multa experienta cu pisicile persane. Ai facut o alegere foarte buna luand o persana deoarece au un comportament diferit in comparatie cu alte pisici. Sunt mai linistite si mai... ciudate dar in sensul bunlaughing. Nu conteaza foarte tare pe care o iei. Mai bine pe cea de 3 luni daca spui ca e prima pisica. pe cea de 6 saptamani trebuie sa o dadacesti mai mult. Ai doar grija sa aiba nisipul din litiera curat, apa proaspata si mancare speciala pentru persana(Iti recomand schesir sau royal canin pentru pisici persane). Mancarea pentru pisici persane este o mancare cu un gust preferat de pisicile persane si le ajuta foarte tare sa aiba blana frumoasa si sa nu le cada asa de tare. Cat despre ce ai intrebat tu, ce sa faci cu acomodarea, las-o sa exploreze cat mai mult primele 2 zile si incearca sa nu o "iubesti" non-stop. Las-o putin pana se acomodeaza si nu vei avea nici-o problema. Ma poti contacta pe mess: puma_filip

| CrissuuuCriss a răspuns:

Aia de 6 saptamani pentru ca se va acomoda mult mai repede, deoarece este mai mica si na... asta e parerea mea: daca este mica se va acomoda mai repede cu locul decat una de 3 luni
funda cv?smug