| DenisIonut01 a întrebat:

Mi-a fugit papagalul Marele Alexandru pe geam crying
Si as vrea sa imi cumpar un papagal dar nu stiu daca sa fie Agapornis sau Nimfa sad

Mi-ar placea nimfa ca se imblanzeste si se invata cu mine mai repede dar nu imi place cu tipa (canta), pe de alta parte imi place agapornis pentru ca e colorat si jucausi. Voi care ziceti sa imi iau?

Răspuns Câştigător
| Finetti1313 a răspuns:

Agapornis sunt foarte draguti pentru ca sunt colorati. Nimfele sunt prietenoase, cresc mari, daca ai o pereche e dragut, dar trebuie sa induri toata galagia. Si Agapornis sunt jucausi si isteti. Daca as fi in locul tau mi-as lua tot Marele Alexandru pentru ca sunt foarte frumosi.
Nimfele nu sunt foarte scumpe sau pretentiose, in scimb am auzit ca agapornis trebuie sa aiba mereu o temperatura optima. Si eu am avut o problema in alegerea papagalilor, dar la mine a intervenit "instinctul", asa ca sa nu-mi fac planuri, mai bine alegeam pe loc in magazin. Acum am un perus foarte simpatic si prietenos cu toata lumea. Sincer, acum nu pot sa decid intre Nimfa sau Agapornis, dar daca pot sa te sfatuiesc ceva... Nimfele fac galagie, mizerie multa si sunt mai comune... Bafta!

| DenisIonut01 explică (pentru Finetti1313):

Pai de unde sa incep thinking mi se par mai galagiosi agapornis-ii decat nimfele, Sincer mi-o placut extrem de mult Marele Alexander doar ca nu am banii acum sa iau unu acum si nu imi place sa astept, ca sa strang banii de alexander ar trebui sa astept 3 luni sad vreau un agapornis sau o nimfa pana imi iau un marele alexander. Am avut perusi,agapornis, nimfe, kakariki, cantatori, micul si marele alexandru insa as vrea un papagal de moment pana reusesc sa imi iau marele alexandru sa imi mai treaca din suparare ca celalalt a fugit

| Finetti1313 a răspuns (pentru DenisIonut01):

Atunci ia o nimfa cu care sa te imprietenesti repede pana iti iei Marele Alexander. Sa ai grija de el! happy

6 răspunsuri:
| DenisIonut01 explică:

Multumesc tuturor! Mi-am luat un pui de nimfa care era cam batut si am zis sa ai mai crut viata happy, as fi luat agaponis dar femeia aia de unde iau eu nu a avut doar 1 agaponis ci pereche si 1 agapornis e 100 lei, eu am crezut ca este 80 lei dar nu... Daca avea doar un agaponis il luam pe aga pentru ca am vrut demult agaponis happy. Nimfa asta care am luat-o a fost sperioasa dar ne-am imprietenit repede si mananca din mana, sta pe deget, si ma lasa sa o scarpin dupa cap (desi e cheala rolling on the floor ) din pacate nu prea poate zbura si cam are sange uscat pe aripa big grin

| wassupady a răspuns (pentru DenisIonut01):

Salut,

as fi interesat daca ma poti ajuta cu ceva detalii / informatii in legatura cu marele alexandru, deoarece vreau sa imi cumpar si eu unul si as fi interesat de unele chestii.

lasa-mi te rog un id de mess sau o adresa de facebook unde sa putem discuta mai multe si mai detaliat.

merci, stima

| fundrive78 a răspuns:

Ia-l pe cel care iti place mai mult. Nu am nimic cu nimfele mi se par frumoase dar fac galagie multa si sunt cam tacanite, a mea se razbuna de cate ori fac ceva si nu ii convine. Ex: mi-a mancat butoanele de la telecomenzi, mi-a zgariat tableta, mi-a ciobit touch-ul, nu pot asculta muzica decat in casti pentru ca se crede mare cantareata etc. dar eu o plac pentru ca e a mea. Poate tu ai mai mult noroc decat mine, dar totusi ia-l pe cel care iti place mai mult. Bafta!

| Calyope a răspuns:

Parerea mea e sa-ti iei un papagal de specia Agapornis. big grin Eu am doi o femela si un mascul..sunt foarte jucausi si amuzanti ..si da e foarte colorat happy