| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am luat un papagal kakariki(capra)si as vrea sa stiu mai multe despre cum sa ma comport cu el, eventual dupa cat timp pot sa-i dau drumul prin casa et. c...

Răspuns Câştigător
| RyugaHideki a răspuns:

Si eu am doi papagali. Nu cred ca sunt kakariki dar sunt 90% asemanatori big grin
Acorda-le foarte mult timp, sa fie mereu curat la ei si sa aiba mereu mancare happy Daca este mic, se va obisnui cu tine foarte repede daca le acorzi macar 2-3 ore pe zi. 2 ore una dupa alta ar fi chiar foarte bine happy Seara, cand toti dormiti, pune ceva pe cusca lor ca sa aiba si ei un somn linistit (ceva subtire si de culoare mai inchisa.cum ar fi albastru ) Si un prosop ar merge laughing
Vorbeste mereu cu ei si acorda-le atentie mereu cand treci pe langa ei ^.^ Dupa 3 saptamani, baga usor pana la ei in cusca.si vezi du un deget la piciorusele lor. Asa fac eu la ei mei si se urca mereu pe degete ^.^ Cand ii vezi ca stau pe cusca si dau din aripi inseamna ca au prea multa energie in ei si vor sa iasa afara. inchide usile din camere si geamurile. Sa fie doar o singura camera. De obicei se duc pe un dulap sau la bec. Inchide becul si nu te speria daca se vor duce dupa un dulap laughing Am patit-o. Trebuie sa ai grija mare cand ii scotihee hee
INCHIDE GEAMURILE (am pierdut un papagal asa crying ) Si era sa mai pierd unul: ploua afara si noroc ca aveam plasa trasa. El statea pe geam si parca astepta T_T. Trist. sad
Ii vei prinde foarte greu. De obicei seara, cand este intuneric, inchide becul si ii vei prinde usor. Ei nu vor vedea cand te apropii de eihee hee Va fi amuzant sa ii prinzi tongue
Ai mei se intorc singuri in cusca atunci cand le este foame sau sete happy A da.scoate-i tu afara din cusca mai intai, ca sa vada ca TU le oferi libertate happy
Apropo.ai nevoie de doi papagali. O fata si un baiat. Se va simti singur daca este doar unu si nu va face prea multa galagie si va fi trist sad Are nevoie de un partener de discutie smug

2 răspunsuri:
| DuRR3xX a răspuns:

Pai tinel cam vreo 2-3 saptamani sau chiar o luna in cusca si incerca sa-l iei pe deget ca sa se poata invata cu tine. Eu am avut 2 papagali9fata si baiat) dar au muritsad. Cand vroiam sa le dau drumul prin casa scoteam "acoperisul" de la cusca si ei zburau prin casa foarte linistiti. Ii luam pe deget pe umar.

| janvaljan a răspuns (pentru DuRR3xX):

Vad ca se da cu capul de colivie cred ca vrea afaralaughing