| anonim_4396 a întrebat:

Okay, deci, am doi caini doar ca nu se inteleg. Pe unul dintre el il am de pui iar celalalt este al altciuva care ar fi stat cu noi dar nu are grija de el si a ajuns sa fie in grija mea (ii dau de mancare si ne mai jucam). M-am hotarat sa incep sa ma apuc sa ii port de grija cum trebuie, sa o invat chestii si sa ies cu ea la plimbare dar nu e obisnuita cu zgarda (ambele au 2 ani apropo) si ma cam maraie cand incerc sa i-o pun (nu agresiv, dar fuge). Cu mine e blajina, inainte ma maraia daca ma apropiam de mancarea ei dar acum nu mai face asta si ma asculta (stie sa stea culcata si cat de cat stie si sezi, vine la mine daca o chem si de obicei ma asculta cand ii spun "nu" ), dar cand vine vorba de alte animale e agresiva.
Revenind la zgarda, am vazut ca as putea sa ii pun lesa (nu stiu cum sa explic) dupa gat cumva, dar de lesa fuge si mai tare. Cu asta vreau sa incep, dupa care sa ii cumpar o botnita si sa o acomodez cu ea. Stiu ca ar trebui un dresor, dar nu imi permit.
Cum pot sa o acomodez cu zgarda si cum sa o invat sa nu se mai bata cu alti caini, cum sa le fac sa poata stea impreuna fara sa se bata?
Ma gandeam ca dupa ce ii cumpar o botnita sa ii pun si lesa etc, celeilalte la fel si sa sa le tin in aceiasi camera la o distanta favorabila (mai departe nu m-am gandit din pacate) si usor usor sa le tin mai mult impreuna, sa ies cu ele la plimbare, pe una sa o tin eu si pe celalata alticineva de exemplu.

2 răspunsuri:
| Movalor a răspuns:

Dacă deja are 2 ani o sa fie super greu sa o înveți cu lesa. Câinele s-a obișnuit fara lesă și tot o sa fuga de tine. Dacă mai si maraie la tine nu o sa prea ai sanse. Poate o sa reușești să îl înveți cateva trucuri folosind mâncare.