Întrebare recomandată | tna_7855 a întrebat:

Pentru o catelusa de 2 luni si 4 kg ce boabe junior sunt mai bune in raport pret-calitate?

Răspuns Câştigător
| westie21 a răspuns:

Esti proasta. du-te n p**** matii. nu toata lumea are bani sa ii cace pe mancare de sute de lei. ai tu canisa sa stii ce e cu mancarea pedigree. sau poate esti vreun director la vreuna din firmele astea si nu esti cunoscuta in domeniu de sari ca tiganca cu gura. mancarurile cele mai bune sunt: fish4dogs (care e pe baza de somon), pro plan, acana, raw si pedigree. muta ti cortu daca nu cunosti in domeniu. si in definitiv, cea mai buna mancare e aia cu care se intelege cainele pe care il ai.

18 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Bewi dog. nemtesti, chimicale putine 150 lei sacul de 12.5kg.
nutraline (sau nutriline) e cam 170 sacul de 12.5, foarte putine chimicale.

royal canine sunt bune, dar e hrana super premium. adica un rahat cu batic. difera baticul fata de mancarea premium sus-mentionata.

mai exista o chestie naturala, se numeste Josera, dar sunt foarte greu de gasit.

eu am dus un Caucazian la 11 ani cu Josera. pentru un caine de talie mare, e o viata destul de lunga.

acum mai am 2 caucazieni crescuti doar pe bewi, nutriline si josera. el are cam 17 luni si e sanatos tun si ea are 8 luni si creste vazand cu ochii.

daca poti la mancare sa le dai o cana de lapte/branza ca si completare pentru calciu e superb. de la 5 luni le poti da si oase de vita crude sa rontaie pentru o dantura sanatoasa. eu asa am facut si cresc caucazieni de 12 ani. si toti s-au facut bestii (masculi 80-87 kg, femelele peste 65 kg).

| Kriss96 a răspuns:

Sa nu-i dai Pedigree! Daca citesti si compari mai multe marci vei vedea ca Pedigree contine numai chimicale! Medicii veterinari nu recomanda asa ceva! E ca si cum ai manaca tu fast-food zilnic. Nu cred ca ai fi foarte sanatoasa peste 10 ani.
Cea mai buna este mancarea premium. Hills, Royal Canin. Incearca cu una din acestea daca nu poti da mai mult pentru ea. Nu inteleg de ce ti-ai luat caine daca nu poti sa-i cumperi o mancare de calitate care sa nu o imbolnaveasca si sa ai probleme cu ea peste 10 ani.

| westie21 a răspuns (pentru Kriss96):

Uita te cine are raspuns castigator si dupa mai comenteaza. Lumea cumpara dupa posibilitati!

| westie21 a răspuns:

Royal junior sau pedigree junior

| Kriss96 a răspuns (pentru westie21):

Tu tocmai ai recomandat o mancare destul de buna (Royal) si o mancare extrem de proasta si nesanatoasa (Pedigree), de la care se poate imbolnavi in timp.
Dai sfaturi complet aiurea. Mai consulta un medic veterinar.
Crezi ca daca e ieftina e buna? Tu ai citit pe spate sa vezi ce prostii contine Pedigree?

| Kriss96 a răspuns (pentru westie21):

Cand o sa ai cunostinte in domeniu atunci sa ma conrazici. Pana una alta ai mai multa grija de caini (daca ai?!) si infomeaza-te. Pedigree este de proasta calitate. Este ca Whiskas la pisici. De ce crezi ca se face reclama la ele? Sa pacaleasca lumea. Si daca nu ai bani sa caci pe mancare nu iti iei caine. Simplu! Iesi afara si confrunta realitatea: NU STI NIMIC DESPRE ALIMENTATIA CAINILOR. Asta este realitatea. Ma intreb cine te-a pacalit cu Pedigree-ul. Aa da. Televizorul!
Spre deosebire de tine eu am caine luat de la canisa. Chiar daca nu sunt eu canisa, macar stiu ce stiu si ei. Pentru ca ei te invata! Nu degeaba au caini superbi de rasa pura, sanatosi si frumosi care castiga premii si traiesc ani buni fara sa dea diabetul in ei la 10 ani.

| westie21 a răspuns (pentru Kriss96):

Acum e clar ca esti proasta.
spre deosebire de tine, eu am doi caini luati de la canisa. esti dobitoaca. diabetul vine genetic.
mai bine muta ti cortu in alt sector, imbacsit o!
si taci in p**da matii cu daca nu ai banii nu ti iei caine. Daca esti proasta de ragi nu vorbesti. Respecta naibii Constitutia daca stii ce i aia.

| Kriss96 a răspuns (pentru westie21):

Mi se pare mie sau te crezi cam destept? La cum vorbesti suspectez ca traiesti pe unde prin mahala. De unde ai tu caini de la canisa? Cred ca doar te lauzi laughing))
Iar Constitutia prevede dreptul la exprimarewinking
Daca nu ai bani sa-i cumperi mancare de calitate nu cumperi. Ca la 10-12 ani cand se imbolnaveste si te duci cu el ma veterinar tot dai multi bani sa-l salvezi. Daca se mai poate salva!
Uite asa imi dau seama ca nu ai tu caine de la canisa. Nicio canisa serioasa care se respecta si isi respecta catelusii nu ar da unul unui jegos ca tine care isi hraneste animalele cu ce are. Adica resturi probabil. Exista si canise care iti pun intrebari inainte sa se prezinte la tine sa-to verifice mediul in care va trai puiul lor. Printre intrebari ti se cere sa specifici cu ce il vei hrani. Pai daca zici acolo ca fiecare cu bugetul lui si ca tu n-ai bani decat de Pedigree iti dau aia in cap si fug.

| westie21 a răspuns (pentru Kriss96):

Esti proasta. du-te n p**** matii. nu toata lumea are bani sa ii cace pe mancare de sute de lei. ai tu canisa sa stii ce e cu mancarea pedigree. sau poate esti vreun director la vreuna din firmele astea si nu esti cunoscuta in domeniu de sari ca tiganca cu gura. mancarurile cele mai bune sunt: fish4dogs (care e pe baza de somon), pro plan, acana, raw si pedigree. muta ti cortu daca nu cunosti in domeniu. si in definitiv, cea mai buna mancare e aia cu care se intelege cainele pe care il ai.

| westie21 a răspuns:

Tna_7855... nu te lua dupa toate P**dele care abia stiu sa silabiseasca. mai bine intra pe grupurile de pe fb.

| westie21 a răspuns:

Sta ca proasta pe TPU. ia ti o viata tampito! nu mai sta sa raspunzi la 800 de intrebari din oracole. du te si mai ia contact cu realitate si dupa baga te in discutii.

| ali23082003 a răspuns:

Friskies si Pedigree (Asta dau si eu cainilor mei si sunt foarte multumita)

| Kriss96 a răspuns (pentru ali23082003):

Friskies este pentru pisici parca.
Pedigree este o mancare ieftina, de calitate foarte proasta, care contine numai prostii (citeste pe spate sau consulta un veterinar care a facut o facultate si stie de 1000 de ori mai bine ca tine), care pot imbolnavi cainele. Nu acum. Dar peste 10 ani sa te intrebi de ce se imbolnaveste si nu mai poate fi salvat. Iti zic eu de ce! Pentru ca te declari multumita de faptul ca gasesti mancare ieftina. Asta te multumeste. E ieftina si ei nu o resping. Dar te-ai intrebat vreodata de ce exista si mancare premiun? De ce este mai scumpa? De ce crescatorii autorizati, asociatia chinologica si medicii veterinari recomanda mancarea premium si NU Pedigree?
Informeaza-te ceva mai bine.

| Kriss96 a răspuns (pentru ali23082003):

Scuza-ma ca nu sunt la curent cu mancarea ieftina care iti imbolnaveste cainelewinking

| ali23082003 a răspuns (pentru Kriss96):

Okwinking

| ali23082003 a răspuns (pentru Kriss96):

Te iert daca tot ma implori asa

| Kriss96 a răspuns (pentru ali23082003):

Tu nu prea sti ce e ala sarcasm nu? Cauta in dictionar.

| IoanaElena1994 a răspuns:

Royal canin, uite aici, dar sa fi atenta pentru ce rasa e produsul
http://bit.ly/1wAtGCi