| Silvia93 a întrebat:

Pisica mea intra in calduri,are aproape un an, iar la noi vine sa stea o matusa cu un copil mic de 2 ani.
Matusa e foarte artagoasa si cand vrea liniste la copil trebuie sa fie liniste..sa nu auda nici musca.
Este sora mamei iar mama sigur ma va obliga sa renunt la pisica.ce pot face ca sa evit aceasta situatie?

9 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Sterilizeaz-o. Eu mi-am sterilizat ambele pisici de prima data cand au intrat in calduri si traiesc si acum dupa 13 si cinci ani. Treaba ca trebuie sa aiba pui este un mit. Risti mai multe lucruri daca o lasi nesterilizata o perioada indelungata de timp. In primul, rand din cauza nevoilor care nu ii sunt satisfacute si in al doilea rand creste riscul de cancerul ovarian si mamar. Am avut o catelusa care tocmai din cauza asta a murit. Am castrat-o prea tarziu, pe la opt ani, dupa ce a facut cancer la ovare, iar peste doi ani a facut cancer la sani. Doctorul mi-a spus ca a fost din cauza ca nu am castrat-o mai repede. Acelasi lucru se aplica si la pisici.
O solutie temporara pentru pisici exista la veterinar ori poti intreba acolo de niste pastile pentru pisicile in calduri. Daca ii dai pastilele intr-o zi, doua o sa ii treaca.
Sfatul meu ar fi sa nu folosesti prea mult pastilele astea. O data e ok, dar au efecte negative pe termen lung si cu cat le folosesti mai mult cu atat cresti sansele sa ii provoci diverse probleme de sanatate mai tarziu.

| Țoglă a răspuns:

Va trebui să scapi cumva de ea o perioadă.Nu ai de ce să te cerți cu rudele pentru o mâță.Las-o în beci/boxă, îi dai de mâncare zilnic și nu o să pățească nimic.

| p5ych0 a răspuns:

Sterilizeaz-o, nu o sa mai ai probleme, sau poti sa o lasi la un prieten.

| Silvia93 explică (pentru p5ych0):

Nu am bani sa o sterilizez si in plus trebuie sa fete odata ca apoi sa o sterilizez. Prieten nu am la cine sa o las ca nu cunosc multa lume aici.

| LaLaura a răspuns (pentru Silvia93):

Nu trebuie sa fete intai, asta este un mit, chiar e indicat sa nu fete intai, o data ce fata, in afara de durerile nasterii care sunt groznice, poate avea face cancer uterin sau tumori.
Incerca in orasul tau anunturi cu sterilizare gratuita, cam de 3 ori pe an in fiecare oras exista asa ceva.

| mihai69 a răspuns (pentru p5ych0):

Vorbim aici despre pisică, desigur, nu despre mătușă!winking
Așadar - sterilizarea: se poate face și fără nicio fătare - părerile sunt împărțite. Oricum, eu știu mâțe castrate din tinerețe care nu au avut nicio problemă din cauză că au rămas „fete mari".
Și cum a mai spus cineva, sunt și soluții gratuite, sau de sponsorizare. Caută și pe la asociațiile de protecția animalelor. Că de bătut cu cărămida-n piept, sunt buni cu toții, să vedem dacă și vor să facă efectiv ceva pentru a le ajuta.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Silvia93):

Dar nu inteleg de ce trebuie sa tii pisica in casa? Poate sta si afara fara sa pateasca ceva.

| Silvia93 explică (pentru siriusblack98):

Stau la bloc

| ValiR a răspuns:

Salut,
Eu am sterilizat pisica mea si de la veterinar mi- a spus ca este indicat sa aiba o data puiuti inainte de sterilizare.
Bafta!