| naoko a întrebat:

Sal, Care imi spune tot ce i trebuie unui papagal, i dau funda, adica colivie(pentru colivie)pentru oua,...

Răspuns Câştigător
| ioana100 a răspuns:

Eu am doi perusi ondulati care acum trebuie sa faca oua,depinde de ce specie de papagal iti iei,daca iti iei un perus sau doi iti trebuie o colivie destul de incapatoare,poate sa fie mica daca le asiguri zboruri prin casa, eu am o colivie mijlocie ca marime, odata la 2-3 zile imi las papagalii sa zboare prin casa(bineinteles supravegheati) ca sa le asigur sanatatea dar acum nu le mai dau ca sa nu neglijeze ouale. Daca esti la primul inaripat eu as zice sa iti iei un perus,este foarte usor de ingrijit! eu am o colivie ca aceasta, sunt foarte multmita de ea, la fel si perusii(http://www.petshopgallery.com/image.php?id=734),trebuie sa le cumperi un recipient special in care sa pui apa si inca unul in care sa pui hrana,osul de sepie si blocul mineral nu trebuie sa lipseasca,poti sa-i cumperi vitamine,sa nu-i dai batoane cumparate din magazine,petru ca contin lipici care nu este sanatos pentru papagali,poti sa faci acasa,este foarte simplu de facut,pui miere pe un bat,dupa pui niste mei pe el si il lasi cateva minute in cuptor. poti sa-i cumperi jucarii,oglinda este obligatorie si leganutul,in rest poti sa le cumperi ce vrei tu! Pentru oua as zice sa nu te gandesti asa departe,mai intai trebuie sa cumperi papagalii si dupa sa ai oua,daca chiar vrei neaparat sa stii,poti sa le cumperi un cuib facut din lemn de la pet shop sau chiar tu poti sa-l faci,dupa prima imperechere,in cazul daca perusii sunt fertili,dupa doua saptamani o sa faca un oua si treptat o sa faca mai multe,depinde de fiecare pasare,sa nu le cumperi cuibul cand ii cumperi,nu are rost, mai mult iti ocupa loc, dupa un an de cand ii ai sau cand se imperecheaza poti sa le cumperi linistit! daca ai mai intrebari da-mi in mesaj si vorbim mai multe.Mult succes!

8 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Nu,nu trebuie sa le dai ou fiert ca sa faca oua,nu are nici o legatura,oul fiert contine multe vitamine necesare pentru un organism sanatos,la fel si legumele, fructele, trebuie fiert 10-15 minute,taie-l bucatele si infigel in stinghiile de la colivie, o sa-i placa, mult succes!
P.:sa nu-i dai mango niciodata!

| dianacool a răspuns:

Intra pe: totul despre papagali si te vei informa foarte repede si usor. Sper ca ti-am fost de ajutor funda?

| cryna a răspuns:

Nu stiu.si eu vreau un papagal dar mama nu ma lasa sa imi iausad

| pinkqueen98 a răspuns:

Buna naokokiss. Unui papagal ii trebuie in primul rand:coliviehappyin colivie trebuie sa aiba o oglinda si o hintahappypentru oua ii trebuie niste puf[se gaseste la magazinul de animale]si un compartiment unde sa le cloceasca dar sa nu fie la vedere pentru ca atunci se intimideaza. Sper ca ti'am fost de foloskiss[FundAkiss?batting eyelashes]

| naoko explică:

Trebuie sa le dau ou fiert ca acesta sa faca oua

| adycara a răspuns:

1 colivie
2 suport de apa
3 suport hrana
4 hrana (in special seminte)
5 jucarii(gen bare care se leagana)
6 o lampa care sa imite ff bine lumina de zi
7 obiecte stralucitoare(oglizi)
8 un loc cu mult aer

Daca mai este ceva, te invit sa intri pe: http://zootm.wgz.ro/

Si era SA uit : un papagal, desigur:D

| emanuel367 a răspuns:

Colivie, contaner de mancare, leagan, tub pentru apa si onglinda

| kittymisterioasa1 a răspuns:

Salut.In colivie trebuie sa aiba un vas cu apa(este special pentru papagali) si ii poti cumpara si o oglinda ( papagalul meu tot timpul sta langa ea). Daca vrei sa aiba pui trebuie sa-i faci cuib. Toate acestea se gasesc la magazinele veterinare, sunt o gramada de chestii frumoase pe acolo ce le poti pune in colivie happy