| just for me a întrebat:

Sall.am un vecin catelus labrador negru (corcitura) de 8 luni.este mikul meu prieten, eu l-am tinut in viata, daca nu il ajutam eu si un alt vecin, bietul catelus murea de cand s-a nascut. a avut si o catea, care a avut doi pui, acesta si altul care a fost f deshidratat vara asta si a murit, iar cateaua a iesit pe sub gard si a fugit.desi nu e cainele meu, tin la el ca si cum ar fi, sarakul sufera atat de mult si nu-l pot ajuta.acest vecin fara suflet (scuzati expresia dar asa este) vine acasa la o luna, chiar o luna jumate, in rest sta la bucuresti sau la pitesti, si lasa bietul caine doar cu apa, nici aceasta foarte multa, fara mancare sau fara vreo cale de acces la mancare. uneori ii mai lasa doar un coltuc de paine uscata care e f tare si nu o mananca oricum.de cand era pui, eu i-am tot dus lapte, apa, si mancare.laptele il puneam intr-o tavita de platic si ii bagam printr-o gaura pe sub gard care acum e f mica(a astupat-o vecinul meu cand a fugit cateaua). mancare i-o dau prin gratiile gardului sau pe deasupra.de cand era micut venea si se indopa, lingea pana la ce imi mica picatura, nu mai ramanea nimic. l-am hranit si pe fratele lui dar nu a rezistat.vecinul meu m-a prins odata hranindu-l si mi-a zis:"eu si asa nu am timp sa il hranesc!" si probabil ia intrat lui in cap ideea ca oricum eu il hranesc, la ce sa ii mai lase el insusi mancare. oricum pentru o luna intreaga nu i-ar ajunge mancarea dar cum poate trata astfel un animal nu stiu! miroase pur si simplu daca stai langa gardul lui, nu curata fecalele cainelui decat la 2, 3 luni, cum ar fi curatenia de primavara sau de iarnarolling on the floor. acum 2 saptamana a intrecut masura totusi, ia mai pus si zgarda si l-a legt langa cotet, si nu se poate misca sarakul mai mult de un metru pentru ca lesa este f mica.sta in soare, pentru ca acel cotet este pus chir in centru unde bate soarele, cand era liber se mai ducea sub visin sau sub streasina.nu il pot ajuta si mi-e extren de mila de el, se sugruma practic singur, ca se zbate sa scape si nu poate, nici la mancarea pe care eu dau nu mai poate ajunge bine, iar apa nu ii mai pot da decat cu pistolul cu apa. cum sa il ajut, am incercat sa vorbesc cu vecinul meu, sa ii zic ca astea nu-s condintii pentru un animal si a zis:"phai daca e caine ce sa ii fac eu? cine l-a pus a fie caine?!"rolling on the floor am ramas masca vazand cum poate gandi un adult. ce ar trebui sa fac?

8 răspunsuri:
| just for me explică:

Nu vrea sa mi-l dea oricum ca ii pazeste casa cica, o casa pe care o viziteaza mai multlaughing

| just for me explică:

Si nu pot sari gardul ca e un gard ff inalt si cu tepi in varf

| florynnaa a răspuns:

Bietul catelush, vb cu vecinul tau si roaga-l sa ii dea mancare si apa, si sa-i puie ceva deasupra ca sa nu mai stea in soare.

| `KiddO` a răspuns:

Doamneee! Ce mai astepti? Sari gardu` si i-a catelu! Ascunde`l undeva unde sa nu il vada respectivul vecin. Poti sa ii spui ca a scapat sau eu stiu :/?! Apoi spala-l, da cu peria pe el, si n`o sa il mai recunoasca.

| YoYoXoXoXD a răspuns:

Sărmanul câine... Stăpânul este foarte neglijent cu acesta! Poate este chiar nebun X_x Ar trebui să îi spui stăpânului că tu îi poţi găsi un cămin câinelui, poate chiar îl vei lua acasă. Convinge`l că acest câine este neajutorat atunci când este singur acasă, plus că dacă ţi l`ar da ţie i`ai oferi şi afecţiune, hrană şi toate condiţiile pe care trebuie să le aibă un câine. Poţi să mai adaugi şi faptul că în curtea lui nu va mai fi mizerie şi că nu va mai trebui să aibă o responsabilitate faţă de câine [ atât cât o avea; ].
Dacă nu este convins de tine, poţi anunţa Poliţia Animalelor sau ceva de genul. Vor vedea şi ei condiţiile căţeluşului, apoi îl vor confisca, după care îl vor da spre adopţie!
Succes; x

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai daca am fi in alta tara ar fi fost dat in judecata pentru asta si rspca iar fi luat si cainele trebuie neaparat sa vorbesti cu el sa ii spui ce suferinta are el daca nu roaga-te de parintii si de vecin sa iti dea tie cainele si sunt sigura ca tu ai avea mare grija de el speram ca il vei mai putea ingrinjii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni ca acestia ar trebui sa fie inchis crying saracul caine sufera. Si ce daca e caine? Merita o viata mai buna. Am 12 ani si nu stiu prea bine cu sa ii ajuti dar as zice : 1 ori sa il iei cum a zis kiddo
2.Sa speri ca politia animalelor se gandeste la ea si o ajuta

| kdnkdf a răspuns:

Spune-i ca nu e bine ce face, si sa se gandeasca mai mult la ce face, ca nu cred ca i-ar place daca i-ar face cineva si lui asa. Tu continua sa ai grija de el.