| Arapalea_alexandru_1996 a întrebat:

am o problema eu vreau sa imi tin un bulldog in casa dar parintii mei nu sunt de acord pentru ca o sa isi faca treburile pe covor si pe parchet ce imi recomandati sa fac sa-l duc la dresaj sau nu stiu... dau fundA!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Multi au probleme cu puii care fac in casa de aceea va spun cum ati putea proceda:
-un pui va putea invata sa faca afara doar dupa 8 saptamani, cand sunt mai mici le este mai greu sa se abtina si mai scapa pe ici pe colo
-de obicei un caine isi face nevoile dupa ce a mancat(cam la 20min din cate imi aduc aminte) sau dupa ce a baut mai multa apa, atunci trebuie dus afara(daca nu a terminat schema de vaccinare, il duci la locul unde trebuie sa faca) si stat cam 30min in caz ca nu face imediat; daca nu a facut il scoti mai des pana face,iar cand face il lauzi
-nu-l certa niciodata daca nu l-ai prins in fapt, daca il prinzi cand face il certi si-l scoti afara
-cand cureti niciodata sa nu faci asta in prezenta lui, pana cureti il lasi intr-o alta camera sau afara(mizeria poti sa o cureti cu clor si apa, asa indepartezi cel mai bine mirosul, astfel incat nici cainelui nu o sa-i mai miroasa ca sa faca si a2a oara)

Recompensa consta in: -hrana,dar ceva ce nu primeste in fiecare zi,sa fie ceva ce primeste decat cand este dresat(piept de pui,cascaval,crenvusti,biscuti pentru caini etc; ATENTIE! nu folositi recompensele speciale din comert fiind sunt unele care se lipesc de dinti,de cerul gurii provocandu-i cainelui un disconfort), jucarii (mingii, sfori cu noduri, jucarii de plus etc), mangaieri si vorbe "dulci" (trebuie sa existe mereu cand catelul a facut un lucru bun), in concluzie recompensa trebuie sa fie ceva dupa ce cainele este innebunit.
-la inceputul dresajului trebuie sa fie hrana si mangaieri, dupa ce catelul executa comenzile(daca nu perfect aproape perfect) se poate trece la jucarii sau doar mangaieri, trecerea trebuie facuta treptat.

Daca va invata nu vei avea nici o problema in casa cu el.

4 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Daca vrei poti.il inveti singur sa se ceara afara, nu ti-l invata nimeni.si apoi te vor lasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Tine-l afara, daca nu se poate in casa, ingrijirea unui animal implica multa responsabilitate, probabil de asta nu vor parintii, nu sunt de acord.
Demonstreaza-le ca esti capabil sa ai grija de el.
Te pup!

| pisihabarnuare a răspuns:

Recomandat e sa ii cumperi o cutie cu nisip si sa il inveti sa se duca acolo. adica sa il duci fortat ca sa vada ca e loc pentru nevoi, iar restul face singur

| Andreea_Maria-andra_1979 a răspuns:

Pai poti sal tii afara sau sa ai tu grija insati nu parinti tai.Si asa cred co sa te lase. Funda? Te rog :*