| Vann a întrebat:

Imi spuneti si mie cele ma bune placi de baze va rog

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Athlon dual core. pentru ca e pe socket am3 iar pe acea placa de baza poti face upgrade. de exemplu poti lua un phenom x4 960 T, cum am eu, si care e 500 ron. pe 775 poti face sia colo upgrade, insa e un socket mort, imbatranit, si ceva bun, gasesti pe la 7-8 milioane. zi-mi ce placa de baza ai, sa vad ce procesoare iti suporta in viitor!

6 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Pai pentru ce procesor iti trebuie si cat bani ai la dispozitie?

| Vann explică (pentru florin1979):

Nu conteaza, iau un pc nou si o sa aiba deja procesor bagat dar eu vreau sa ma uit la placa de baza, deci daca e nou ce-mi recomanzi?

| florin1979 a răspuns (pentru Vann):

Pai daca are deja procesor bagat, ala sta pe placa de baza, deci e logic ca ai placa de baza! procesorul unde vrei sa stea decat pe placa de baza? zi macar ce procesor vrei, Intel amd 4 nuclee, 6 nuclee, 2 nuclee, 8... o placa de baza buna, este de la 350 ron pana la vreo 500 ron. sunt perfecte la raport calitate pret, si ti-as recomanda ca producator asrock. te astept cu mai multe detalii!

| Vann explică (pentru florin1979):

O sa iau una dintre astea Procesor Intel Pentium Dual Core E5700 3.00GHz Socket 775 box,
sau AMD :Athlon II X2 Dual Core 250 3. 00GHz Socket AM3 C3 dintre astea care ar fi mai bun?

| Vann explică (pentru florin1979):

Nu conteaza ca o sa-mi iau un calculator nou cu procesor deja bagat adica athlonu ala si placa de baza o sa aiba el. deja bagata dar vreau sa stiu daca
placa lui de baza e buna una dintre astea Placa de baza ASRock Z68 EXTREME3 GEN3, socket 1155 ';

Compara cu alte produse
Placa de baza Gigabyte Z68P-DS3, socket 1155
Placa de baza Asrock H61M-VS, socket 1155
Placa de baza Gigabyte A75M-S2V, socket FM1.
Deci una dintre astea zi-mi care-i mai buna din astea.

| florin1979 a răspuns (pentru Vann):

ASRock Z68 EXTREME3 GEN3, socket 1155 este cea mai buna. merge pe ea Intel i3 i5 i7 sandy bridge le poti overclocka in voie, fara probeleme, va merge pe ea si noua serie ivy bridge, e o placa superba si extraordinara ca pret. pacat ca procesoarele sunt asa scumpe(i5 2500 k 930 RON i7 2600 k peste 1100 ron, asa cred.

| florin1979 a răspuns (pentru Vann):

Athlon dual core. pentru ca e pe socket am3 iar pe acea placa de baza poti face upgrade. de exemplu poti lua un phenom x4 960 T, cum am eu, si care e 500 ron. pe 775 poti face sia colo upgrade, insa e un socket mort, imbatranit, si ceva bun, gasesti pe la 7-8 milioane. zi-mi ce placa de baza ai, sa vad ce procesoare iti suporta in viitor!