| logan123 a întrebat:

Am 15 ani fac 16 anul asta si vreau sa imi cumpar un caine de paza dar mai mult de companie. Imi plac caini cu par scurt, cu muschi si care arata "feroce", "duri".Ma gandisem sa imi iau un Amstaff dar am auzit ca iti trebui 18 ani si imi este frica sa nu devina agresiv cu mine.Acu de curand m-am hotarat sa iau un rottweiler, credeti ca este potrivit? o sa fie agresiv cu mine? Vreau sa il dresez eu comenzile esentiale. Daca ziceti ca e prea periculos ce caine stiti cu par scurt si cu muschi? Funda + vot

7 răspunsuri:
| LoveDee03 a răspuns:

Buna! Rottweilerii desi par cei mai rai caini si au aceasta repuatatie sa zicem proasta,propietarii acestor rase tin sa contrazica asta,Rottweilerii mari asa cum sunt pot fi foarte blanzi,dar iti trebuie fermitate,mana ferma si un glas accentuat,asta nu inseamna ca trebuie sa il iei la bataie daca nu asculta,ca sunt putin incapatanati si s-ar putea sa te bata ei pe tine,un Rottwiler e potrivit mai ales la curte,de fapt nici un caine de marime mare nu pot sta in apartament,asta decat daca au maximul de miscare zilnica,Amastaff este intr-adevar un luptator si agresiv mai ales cu alte animale dar cu un drasaj perfect poate duce o viata echilibrata,pe langa aspectele feroce se pot ascunde un iepuras,alti caini sunttongueit Bull Terrier,Cane Corso,Boxer,Bullmastif,Doberman,Dog Argentinian,Marele Danez,Mastiff Francez, Mastiff Englez-toate aceste rase cu un drasaj corect sunt niste rase foarte bune
Acum unele mici cu par scurt si cu muschi, in ciuda marimii lor pot fi niste adevarati luptatori, dar si ei cu un dresaj pe masura sunt perfectitongueug, Bulldog si Shar Pei
Acum ramane la alegerea ta, succes!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Boxer, Pitbull, rotweiller. Depinde cum ii cresti, nu pot fi periculosi daca stii sa-i educi si daca-i mângâi toata ziua! Cum ii inveti, asa-i ai!

| diabolykull a răspuns (pentru floresdemayo):

Daca il mangai prea mult, nu iti va mai asculta comenzile stiind ca este oricum va fi mangaiat.Mangaierea vine la executarea unei comenzi facute corect maxim 3 secunde.
On:
Un Staffordshire bullterrier, e cunoscut ca un pit-bull de tip vechi, e putin mai mic decat un Amstaff, dar aproape cu aceleasi calitati. Orice caine cu potential periculos trebuie inscris la politie. Daca nu esti major, iti poti ruga un membru al familiei sa o faca.

| JockerStoica a răspuns:

Salut sunt multi caini cu par scurt si cu muschi cum ar fitongueitbull,Amstaff,Rottweiler,Cane Corso, Bulldog, BullTerrier, Boxer Si iti spun din proprie experienta ia-ti rottweiler sunt niste campioni devotati excelenti si daca il educi de mic nu vei avea probleme cu el va fi cuminte ca un inger dar daca nu stie de frica este riscul de a deveni agresiv si nu mai poate fi controlat ulterior asa ca gandeste-te daca esti in stare sa ai un caine de lupta... daca esti la primul caine te sfatuiesc sa alegi un caine normal cum ar fi: pechinez imperial, bichon si multi alti caini oricum Bafta!

| diabolykull a răspuns:

Eu am un Malinois si un Ciobanesc German, si ma refeream la mangaierea de catre stapan, poti sa mangai orice fel de rasa canina fie ea Pit-bull, Rottweiler, Ciobanesti, Terrieri, depinde cum au fost socializati.

| CocaColalife a răspuns:

Ie cel mai bun un amstaf... de obicei sunt priceputi
la lupta...dar sunt cam scumpi...

| shihtzujunior a răspuns:

Pitbull,amstaff,doberman,rottweiler,dog argentinian, dalmatian, husky.