| CostiCM a întrebat:

Salut,am o femela de ciobanesc german si este prea prietenoasa cu straini si nici nu latra, cum o fac sa devina rea si buna de paza?
Are 5 lui!

Răspuns Câştigător
| kar1GaNNN a răspuns:

Salut.
Si eu am un ciobanesc de asia centrala tot 5 luni dar deja s-a invatat foarte rau, sare la oameni, la câini.
Dacă vrei să fie mai rau pune-l in lant si dai mai multa carne crudă cu apă.
Bineinteles mai enerveaza-l si tu dai peste bot sa se enerveze ca altfel iti creste si ramane un caine aiurea fara sa latre, fără să apere locuința.

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Sa fie rea zici? Nu te lua dupa babe. Nu rea trebuie sa fie. Trebuie sa fie dresata pentru paza si aparare, si atunci nu mai ai probleme. Nu poti fi sigur niciodata ca un caine va face ceva pentru care nu a fost dresat.

| CostiCM explică (pentru minrest):

Daca nici nu latra, eu zic ca nu o sa faca nimic daca va intra un strain cu intentii sa fure

| minrest a răspuns (pentru CostiCM):

Draga Costi, degeaba latra la toti si iti da impresia ca esti aparat, ca daca nu e dresata, tocmai cand vin hotii nu latra. O sa se simta si hotul cu unficat prejit, un carnat, ceva. Il stiu pe unu' Radu, avea un caine Nero care tinea la stapan foarte mult, bine, si stapanul la el. A dat sa ma muste de mai multe ori, la ei in curte, m-a si zgariat odata. Merge Radu sa faca tura de paza cu Nero dupa el, vine unu' si-l ia la bataie pe Radu, iar cainele face tura mai departe si merge acasa. Asa ca, nu te poti baza decat pe un caine dresat.

| Marian_Angheluta_1991 a răspuns:

De ce sa faci un caine de 53kg rau? prin statură o să fie un caine bun de pază. 1 Nu lasa lumea sa puna mana pe el/ea. mai ales pe cap. 2 trebuie sa aiba un singur stăpân. părerea mea.

| CostiCM explică (pentru Marian_Angheluta_1991):

Daca incep sa o enervez pana ma mușcă, devine mai rea?