| curious01 a întrebat:

Un caine husky latra la cei straini? este socotit ca un caine de paza sau nu?

10 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Este foarte bland, daca doresti caine de paza orienteaza-te catre un ciobanesc, chiar si un rottweiller e bun.

| curious01 explică (pentru pwp):

Da, dar mi-am luat deja husky, pff

| pwp a răspuns (pentru curious01):

Ei,mergehappySa-l stapanesti sanatoasa:*

| stlucian a răspuns:

Husky Siberian este un câine nobil și prietenos, însă în același timp îndrăzneț și alert. Nu ARE SUB nici o formă calitățile unui CAINE DE PAZA și apărare, nu este suspicios față de străini și nici agresiv cu alți câini.

Câinele matur este rezervat, are o atitudine demnă, inteligentă și un caracter energic. Întotdeauna este dispus la muncă sau la joacă, ceea ce îl recomandă și ca un bun câine de companie.

SURSA:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Husky_Siberian

Deci NU!

| kar1GaNNN a răspuns:

Husky Siberian este un caine nordic, care impresioneaza prin privirea albastra, metalica, si expresia caracteristica a fetei. Husky Siberian nu este un caine pentru oricine, intrucat are o fire extrem de independenta si este recunoscut ca fiind foarte greu de dresat - rasa si-a pastrat in mare parte instinctele animalului salbatic si are tendinta sa si le urmeze indiferent de educatia primita. Un husky cu "dor de duca" va ignora comenzile stapanului si va pleca unde il indeamna instinctele, de aceea este indicata utilizarea unei lese de fiecare data cand este scos la plimbare.
De asemenea, husky este un vanator innascut si va profita de orice ocazie ca sa "vaneze" pisici si alte animale mici; de aceea, socializarea este foarte importanta si trebuie inceputa inca din primele luni de viata. Tot din acest motiv nu se recomanda adoptarea unui husky de catre o familie in care exista si alte animale – pisici, hamsteri, purcei de guineea – deoarece, chiar daca se va obisnui cu ele, nu veti avea niciodata siguranta ca instinctele de vanator nu se vor trezi la un moment dat si ca un joc intre animalele dumneavoastra nu se va transforma intr-o partida de vanatoare din care husky-ul va iesi triumfator, cu prada in bot happy.

| theodorafemme2001 a răspuns:

Toti caini ( aproape ) latra la straini.

| vanesaandra a răspuns:

Mai poate sa fie cel mai loial caine...Ca daca straini il supara normal ca o sa latre
Eu am un caine cand era mic niste copii l-au enervat si acum latra la ei
Cat e pui tine-l departe de copchi enervanti
Noroc happy

| bee142003 a răspuns:

Eu am un Husky si asta e marea problema : latra la toti care se apropie de el si nu ii cunoaste. Uneori si musca...dar l-am dresat si acum e cuminte. Si da, este considerat caine de paza!

| MBKid a răspuns:

Nu este considerat un caine de paza!;-)
Este o rasa foarte jucausa...