| dosia26 a întrebat:

Am si eu o problema. Am o bicicleta si as vrea sa o vopsesc. Problema este ca as vrea sa inlatur vopseaua veche si nu stiu cum ....nu as vrea sa o dau joc cu smilgherul ca ma apuca anul nou. Daca dau cu o solutie decapanta este ok?

5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Ca sa scapi de vopseaua veche nu e doar smirghel solutia. Poti incerca si spalare cu diluant dsr depinde de cum a fost vopsită anterior daca merge sau nu, insa cea mai buna metoda e sablarea, doar ca nu se face acasa trebuie dusa la un atelier auto moto pentru asta.

| mihai69 a răspuns:

Slabe speranțe să poți dizolva o vopsea bună de pe o bicicletă.
Ca să nu mai spun că majoritatea soluțiilor decapante sunt grase și după aia muncești o grămadă ca să iei unsoarea aia de pe metal ca să nu cadă vopseaua nouă la prima ploaie sau de la soare.
Metoda cea mai rapidă e să demontezi tot de pe ea, iar părțile vopsite să le arzi cu o lampă cu gaz (din aia pentru instalatori), cu grijă să nu încălzești prea mult metalul și să decălești scaunele de rulmenți!
După care iei cu peria de sârmă toată mizeria rămasă, mai dai ușor peste tot cu un șmirghel fin ca să pregătești baza pentru grund. Dai o mână de grund, apoi unul sau două straturi de vopsea și eventual și unul de lac (email) de protecție.
Arderea se va efectua obligatoriu în spațiu deschis, departe de substanțe sau obiecte inflamabile sau de rețele electrice.

| cfrtobias a răspuns:

Eu zic sa mergi la un service de biciclete si iti fac ei doar din cate stiu eu e scump... vopsirea

| Radyus06 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa folosesti o solutie ca ajuta si eu asa mi-am vopsit bmx-ul, si dupa va trebui sa vopsesti cu gri si dupa culoarea dorita. FUndita pls

| dosia26 explică (pentru Radyus06):

Ok... si cu ce solutie ai dat?