| yusufGbj a întrebat:

Salut, am si eu un papagal rasa nimfa, e pui, il am de o zi si nu stiu nimic. Cum as putea sa il imblanzesc sa nu ma mai muste si alte chestii? Va rog raspundeti-mi, dau funda!

Răspuns Câştigător
| A1l3e0x7i9a a răspuns:

Bine, eu nu am nimfă, dar am peruș, o prietenă cu nimfă și multe chiesti citite pe internet despre îmblânzirea papagalilor, deci cred că pentru început te va ajuta. Ok, în primul rând e normală faza cu ciupitul, papagali cunosc lumea din jur cu ajutorul ciocului. Nu te speria când face asta nu retrage degetul dar nici nu îl duce mai aproape de el. Dacă totuși te doare prea rău retragel încet. Dacă o faci repede va lua asta ca pe un semn de slăbiciune, dacă îl vei pedepsi te va considera o amenințare și credemă papagali nu iartă ușor (mai ales nimfele). Apoi dacă îl ai de o zi și deja îl deranjezi cu mâna prin colivie te-aș ruga să îl lași puțin în pace. Câteva zile să se acomodeze, apoi introduci ușor mâna și o apropi cât te lasă el de mult (probabil prima oară nici să treci de portiță nu va accepta începând să te amenințe cu ciocul). Să nu te pună Sfântu să îl prinzi. Papagali urăsc să fie forțați să facă ceve anume cu atât mai mult când vine vorba de prins. Apoi încetul cu încetul, încetul să îl mângâi ușor pe gheruțe și burtică. Când se va simți destul de confortabil să te lase să faci asta fără probleme încearcă să îl îndemni să urce pe degetul tău înpingându-i burtica sau introducându-ți degetul între ghearele lui și bară. După dul la altă bară, nu încerca să îl scoți din cușcă ci aratăi că nu vrei să îl forțezi să facă ceva anume. Mai târziu dăi mâncare din palmă sau încearcă să îl îndemni blând la joacă (ex.: perușul meu la început nu vroia să aibă deaface decât cu părul meu în care își tot băga ciocul) există multe lucruri pe care le poți face după ce papagalul se învață oarecum cu prezența ta. Important este să nu îi pierzi încrederea câștigată până la acel punct. Fi blând, gândeștete că papagalii nu se aseamănă cu câinii sau pisicile, ei se cred egali omului și nu le place faptul că tu ești mai mare și deci ești mai puternic, încearcă să îl faci pe el să fie mai sus punându-i cușca într-un loc înalt. Apoi cel mai important lucru despre un papagal este faptul că trebuie lăsat liber prin casă! Da, va face mizerie și cel puțin la început va fi enervant faptul că nu va vrea să intre în cușcă dar foamea oricum îl va izbi la un momentdat și va intra singur (deci să ai răbdare și să nu îl prinzde, poți încerca în schimb să îl iei pe un băț cu semințe și să îl bagi tu până se va învăța cu cușca). Eu îți recomand să îl lași o săptămână, două înainte de primul zbor prin casă (mai ales că e pui și s-ar putea să trebuiască să îl supraveghezi să nu se lovească de ceva). În concluzie nu îl prinde, nu țipa la el, nu îl pedepsi, nu îi face ceva ce nu îi convine și nu uita să îi dai atâta libertate câtă are nevoie. Restul va veni de la sine. Nu uita că dacă faci ceva greșit în preajma lui nu va uita asta prea ușor, iar dacă gestul este repetat nu te va mai ierta. Nimfa prietenei mele a fost prinsă de multe ori când era pui de vechiul proprietar, iar prietena mea nu a știut și a continuat și ea să o prindă astfel că nici după atâța ani nu o acceptă. Oricum faptul că este pui te va ajuta mult. Succes în continuare cu micul înaripat și sper că ți-am fost de ajutor!

| yusufGbj explică (pentru A1l3e0x7i9a):

Ms chiar mi-a fost de ajutor
Ps are ceva daca l-am invat sa stea pe bat gen bag ru in bat in colivie si sta pe el si vreau sa il invat sa stea si pe deget dar nu acum fac cum mi-ai spus tu mersi

| yusufGbj explică (pentru A1l3e0x7i9a):

Ms mult oso fac cum ai zis tu
Ps: are ceva daca l-am invat sa stea pe bat? gen bag un bat in colivie si se pune pe el si ma gandeam usor sa il invat sa stea pe deget dar oso fac cum mi-ai zis tu mersi

| A1l3e0x7i9a a răspuns (pentru yusufGbj):

Cu plăcere. Da, pentru început este foarte bine să îl înveți asta! Așa capătă puțină încredere în tine și s-ar putea să îți fie mai ușor să îl faci să stea pe deget după.