| ely363 a întrebat:

Am un papagal de rasa nimfa (femela) si este foarte draguta si desteapta.Am invatat-o sa stea pe cusca doar ca de fiecare data cand ma apropii de ea se da in spate si face un zgomot ciudat, ca si cum ar marai. O iubesc mult si as vrea sa aiba incredere in mine ca nu o sa pateasca nimic daca o ating. Cum o pot sa o imblanzesc?

Răspuns Câştigător
| Reea6 a răspuns:

Incearca sa te indepartezi cand iti face asa si sa ii vorbesti calm si frumos iar dupa ce o vezi ca se linisteste puneti niste mancare de a ei in mana si du-te foarte incet spre ea intinde mana toate astea in timp ce ii vorbesti calm incet si asteapta sa vina ea la tine! incearca sa stai cu ea macar o ora pe zi dar in ora aia sa fiti doar voi doua pune-i colivia undeva unde stai cel mai des foarte aproape de tine si vorbestei o sa vezi ca in timp va veni ea la tine din curiozitate si atunci poti incepe si tu sa faci urmatorii pasi dar sa fie undeva langa tine si la acelasi nivel! succes sper sa reusiti sa va apropiati

| ely363 explică (pentru Reea6):

Iti multumesc mult, am incercat sa ii dau mancare din mana si mi s-a urcat pe deget. Dupa chiar pe umar. Tu vai avea raspunsul castigator!

2 răspunsuri:
| AngelWhatt a răspuns:

De obicei animalele capata incredere in tine atunci cand le hranesti, dar din mana hrana poate merge.